• tiky

    Moja dcéra má 2,5 roka.Je to milé a rozumné dievčatko.Keď však prejavuje radosť z hry,z činnosti,radosť z očakávania nejakej príjemnej udalosti intenzívne máva a trepe rukami,poskakuje na mieste.Spočiatku to nebolo také intenzívne a vyditeľné,ale teraz mám dojem,že to robí až príliš často.(cca raz za 15 minút)Najhoršie na tom je,že si to začalo všímať aj okolie a nie všetci ľudia vedia,čo si majú o tom myslieť.Pýtajú sa ma čo to malá robí.Je dosť nepríjemné každému vysvetlovať,že to sa tak teší.Od septembra nastupuje do MŠ a viem,že aj tam to bude robiť.Nechcem niečo zanedbať.Preto Vás prosím o radu ako mám postupovať pri tomto probléme.Mám ju na to upozorňovať,alebo naopak mám to prehliadať a čakať,že to prerastie.Mám vyhladať odbornú pomoc? Na koho sa mám obrátiť,na klinického psychologa,alebo na nejakú pedagogicko-psychologickú poradňu? Za radu Vám veľmi pekne ďakujem.

    Na vašom mieste by som sa snažila spracovať svoje zahanbenie. Píšete, že je vám nepríjemné vysvetľovať každému, čo to znamená. Predpokladám, že teda aj vy pochybujete o tom, či je tento prejav vašej dcéry "normálny" alebo nie. Mnohé prejavy našich detí sú "normálne", no keďže sú odlišné od našich prejavov, snažíme sa dieťa "spacifikovať", zmierniť jeho prejavy, zneviditeľniť ich. A to je často škoda, lebo ak sa vo vyššom veku tešia, sotva sa usmejú, ak smútia, tak len veľmi jemne a radšej nepoznane a neviditeľne, aby tým "nerušili" okolie.
    Samozrejme, že určitá emocionálna primeranosť je namieste, no dieťa postupne zmierňuje svoje prejavy, lebo napodobňuje svoje okolie a keďže vie viac regulovať svoje prejavy, nie je už také celkom spontánne, jeho prejavy sa oproti útlemu veku zmiernia.
    A ak by to boli naozaj tiky, tie sa aj tak liečia pomerne zdĺhavo, takže nič by ste nezmeškali, aj keby to boli tiky. Podľa mojej mienky by ste mohli narobiť viac škody patologizáciou daných prejavov. No ak máte obavy, konzultujte to s vašou detskou lekárkou pri najbližšej návšteve. Zrejme bude mať dosť skúseností, aby posúdila, či by išlo o tiky alebo detské prirodzené prejavy.