• Strach z tieňov

    Dobry deň,
    máme 18mesačnú dcérku, s ktorou sme boli dnes popoludni na prechadzke a velmi sa zlakla vlastneho tiena. Hranie, kupanie, zaspavanie, vsetko bolo potom v uplnom poriadku, ale ked mala prejst po rozsvietenom byte (kde zas bola konfrontovana s tienmi), tak strasne plakala. Pri tancovani s tatkom sa cely cas divala na svoj tien na jeho tricku :), ale neplakala. no na zem stúpit odmieta. neplace ani z tiena, ktory je na stene - hrali sme si s nim "babkove divadlo" o psickovi a macicke. vecer pred spanim sa zvykneme rozpravat (vzhladom na vek rozpravam viac ja a ona odpoveda :) ) o tom, aky sme mali den, spievame si a tak sme sa dnes vecer pred spanim rozpravali o tom, ze sa bojime tienov, lebo su nove, ale ze sa postupne s nimi budeme kamaratit, co ju opat rozplakalo. ako by sme mali postupovat? bude sa to postupne zmiernovat tak, ako sa bude s tienmi oboznamovat? existuju nejake hry, ktore by jej toto zoznamovanie sa mohli ulahcit a ulahcili jej pochopit, ze tiene jej neublizia? dakujem

    Myslím, že na to idete veľmi dobre. Hrať sa tieňohry a vymýšľať všelijaké aktivity na skamarátenie sa s tieňmi je veľmi fajn. A veľmi nápomocné je aj to, ak ju pritom držíte na rukách alebo vám sedí v lone, kedy môže byť konfrontovaná s tieňmi, s tým, čoho sa bojí a zároveň môže cítiť istotu a bezpečie vášho (alebo tatinovho) náručia, vaše teplo, tlkot srdca, dych, vôňu, čo jej pomáha prežiť ten strach, vydržať ho, ustáť túto novinku.
    Tak len tak ďalej, ono sa to postupne poddá.