• hnev

    Dobry den,
    mam dvojrocneho syna, ktory sa asi mesiac dozadu zacal velmi zlostit/jedovat.On je podla mna dost temperamentny.Aj predtym sa vedel najedovat ale nie tak ako tomu zacalo teraz.Castokrat je to kvoli drobnosti, ked nieco nie je po jeho voli.Niekedy to podchytime tym ze odputame pozornost, no niekedy to prepukne do takeho stavu,ze sa hadze,udiera sa, chce aby som ho vzala na ruky, no ked ho vezmem tak sa po mne zahana.Naposledy ma celu doskriabal po tvari.Ako keby bol az v takom amoku a nie je schopny ziadnej reakcie.Ukazuje mi kam mam s nim ist,ked tam idem,zacne zase ukazovat na iny smer.Uz som sa snazila aj o to ze som odisla z izby,no bolo to este horsie.Vtedy na mna vykrikuje a musim tam byt i ked sa po mne zahana.Velmi sa bojim aby si neublizil. Vzdy je potom z toho placu unaveny.Inak je velmi sikovny,bystry,vnimavy,pekne rozprava na svoj vek,opakuje basnicky,pyta sa cikat.Niekedy som zufala a neviem ako reagovat.V tejto situacii totiz nepomaha ani lupnutie na zadok a ani krik. Poradte mi co s nim robit aby prestal plakat, ako ho ukludnit.Ja som potom z tejto situacie nestastna.Dakujem

    Skúste si sadnúť alebo ľahnúť a svoje dieťa chyťte do náručia tak, aby vás nemohlo kopať ani udierať rukami (niekedy je lepšie mať ho chrbtom k sebe). Vydržte až dovtedy, kým sa neupokojí a vy pocítite, že sa jeho svaly uvoľnili a zmäkli. Dávajte pozor, aby ste mu nezapáčili ruku alebo nohu, prípadne aby sa neudrelo o nejaký blízky predmet. Niekedy to ale trvá aj pol hodinu alebo hodinu, teda netreba to robiť, keď sa ponáhľate na autobus... A treba rátať s tým, že potom nebude unavení len on, ale aj vy. Dáte tak ale svojmu dieťaťu najavo, že ste pri ňom, aj keď cíti takéto silné emócie, aj keď sa hnevá, dávate mu najavo, že ho ľúbite, a v neposlednom rade aj to, že mu nedovolíte, aby ubližoval v hneve sebe alebo druhým.