• bitie babätka

    dobry den.chcem vas poprosit o radu,jedna sa o 3 rocne dievcatko mojej priatelky ktoru velmi rada navsevujem.vzhladom na to ze jej dcera sa nevhodne sprava k mojmu 11 mesacnemu synovy musime obojstranne navsevy obmedzovat. mala zacne vrieskat (nie plakat)ked sa moj syn na nu pozrie a ked jej zoberie hracku tak sa do neho pusti fyzicky.aj ked su na navsteve u nas,tak maly sa pekne hra s jeho hrackami a ona mu ich vytrhne z ruky,on samozrejme nepllace len sa na nu pozrie a najde si inu hracku.kamaratka ju mierne upozorni ale ona ju vobec nepocuva,snazila som sa ju aj ja napomenut ale to je to iste.pocas navsevy musim maleho mat vacsinou na rukach aby mu neublizila a nevrieskala,co ma samozrejeme dost vycerpava. chcela by som sa spytat ci je jej spravanie normalne na jej vek? ako by som mohla nieco zmenit aby sa spravala normalne?skusala som to aj tak ze maly jej pozicia hracky a ona zase jemu ale vsetko zbytocne.je to chyba vo vychove? mohla by som kamaratke nieco dohovorit?dakujem vopred

    Deti v tomto veku si často veľmi energicky bránia to, čo je pre ne dôležité. Niektoré viac, iné menej výrazne. Nemusí byť chyba ani vo výchove, ani v dieťati. Môže sa jednať o vývinové obdobie, ktoré dieťa prekoná, keď postupne začne zisťovať, že požičiavanie je súčasťou vzťahov, teda keď trošku sociálne podrastie.
    Možno jej treba ukázať, že ona si môže určovať hranice, ale len do nejakej únosnej miery. V prípade, že začne byť útočná, vyčleňte jej hračky a miesto, kde sa môže hrať, prípadne chráňte menšie dieťa pred jej útokmi, no nedovoľte jej prevalcovať dieťa aj vás. Ak kričí, nech. Prípadne začnite kričať s ňou (najlepšie je byť aspoň taká dobrá v kričaní, ako je ona, aby si uvedomila, čo robí a prestala.)