• Puberta a zmeny

    Dovrý deň!Moja 12-ročná dcéra Sofia je normálne dieta s tým že chodí na súkromnú školu a dobre sa učí.Je športovo založená.Ale nikdy nebola takáto nechce aby som ju odprevadila až ku škole ale iba v aute.Nechce sa už ani aby som jej spravila vodu do sprchy a predtým som jej robila.Keď k nej dojdu kamarátky nechce aby som sa tam ukazovala.Nechce sa so mnou rozprávať o jej kamarátkach.Neviem či sa predomnou hanbí alebo je v puberte.
    Vopred ďakujem!

    Možno je to oboje. S pubertou alebo predpubertou prichádza aj potreba súkromia a hanblivosti. Treba ju rešpektovať, násilné domáhanie sa rozhovorov a podobné akcie neprispejú k zblíženiu, skôr naopak.
    Je pochopiteľné, že to rodičom môže byť ľúto, keď sa deti začnú odťahovať a potrebujú viac priestoru, no je to ich vývinová úloha, je to to, čo sa majú naučiť - postupne sa uvoľniť od rodičov a hľadať si svoje miesto vo svete, skúmať a hľadať svoju totožnosť...