• V jasliach po prázdninách

    Dobrý deň. Synček ako 1,5 ročný začal chodiť do detských jaslí. Chodil tam vždy rád, ráno sa tešil na detičky a pod. Komplikáciou však vždy bolo jeho stravovanie. Doma veľmi nechcel jesť, myslela som, že tam sa rozje, čo sa nestalo za celých 10 mesiacov čo navštevoval jasle v riadnom školskom roku. O nové jedlo sa zaujíma veľmi pomaly, robíme iba malé krôčky, ale nejaký úspech tu je. V jasliach vychovávateľky všetky detičky zvyknú každý deň v určitých intervaloch dávať na nočník aby trénovali. Synček toto začal niekedy v máji odmietať. Od 1.7. mali prázdniny, naučila som ho pýtať sa na nočník, prípadne, keď ho samého v zápale hry nenapadne, po mojom upozornení si sadne a vyciká sa. Plienky na deň nepoužívame. Teraz má 2,5 roka, 10.8. začal opäť chodiť do jasličiek, čo sa týka jedla, to odmieta tam konzumovať ako doteraz, na nočník chodiť tiež nechce. Má rád detičky, ráno sa teší do jaslí. Väčšinou sa ale hráva sám, okolie skôr sleduje akokeby sa aktívne zapájal. Spí dobre, doma papá aj si rozumieme, vyzerá spokojný. Vychovávateľky sa však tvária akokeby to bola neviem aká katastrofa. Že toto dieťa sa v týchto veciach nechce prispôsobiť. Určite by to bolo jednoduchšie, ale každé dieťa je predsa iné. Majú v triede 20 detí, vychovávateľky sú 3., synček ich nechce v tomto poslúchať, akokeby odmietal čo treba robiť hromadne, je tvrdohlavý a čo ho nezaujíma, k tomu sa nedá abs. prinútiť. Doma mi dá dosť námahy a času a trpezlivosti na neho pôsobiť, keďže detičiek nie je v jasliach málo, je mi jasné, že vychovávateľky nemajú čas sa mu toľko venovať. Jasle navštevuje v čase 8.00 - 12.00, potom je so mnou. Zatiaľ bol v jasliach len druhý deň, ale mám obavu, že si na ten nočník (ako s jedlom) nemusí zvyknúť (má tam taký istý ako má doma, aby vedel že je jeho vlastný). Prosím Vás o radu, rozmýšľala som aj nad tým, či by som ho mala dať inam, kde sú menšie kolektívy detí 5-6, aby tam tá interakcia bola intenzívnejšia, alebo čakať, ako sa to vyvinie? Prípadne čo by ste mi poradili, lebo aj to ma napadlo, že keď je tam tak veľa detičiek, či sa snaží na seba upriamiť pozornosť, "vystúpiť z davu" alebo čo... Lebo vychovávateľky len zalamujú rukami aký je nedsciplinovaný a mne to je ľúto. Ďakujem veľmi pekne za váš názor a radu. Želám príjemný deň

    Nie každé dieťatko je také spolupracujúce, ako by vychovávateľky očakávali. Dokonca aj v neskoršom veku sú deti, ktoré potrebujú iný ako autoritatívny prístup - treba si ich získať, pestovať s nimi vzťah a motivovať ich takým spôsobom, ktorý funguje (viď film Kung-Fu panda).

    Ak sa vám zdá spokojný, nechajte ho v jasliach a vychovávateľky nech sa s tým vyrovnajú, ako vedia. Možno je v niečom ich "učiteľ". A ak by sa vám zdalo, že to je nevyhovujúce, preložte ho. No o pár mesiacov zrejme prejde do škôlky a situácia sa zmení.