• kamarát

    Dobrý deň pani magistra,
    chcela by som sa na vás obrátiť s prosbou o pomoc.
    Sme rodičia 7 ročného chlapca,prváčika.Je to veľmi empatické dieťa,ktoré vychovávame v duchu nerob iným to,čo nechceš aby iný robili tebe.
    Máme kamarátov a spoločne sa navštevujeme.Majú 5 ročného chlapca.Dosť často sme od nich odchádzali s plačom,pretože buď pohrýzol alebo bez príčiny neprimerane udrel toho nášho.My sme boli nahnevaní a oni malému len slovne vysvetlili,že to sa kamarátovi nerobí.Netvrdím,že by ho mali fyzicky potrestať,ale keďže sa to opakovalo,tak vysvetlenie asi nemalo význam.
    Teraz ideme na dovolenku,kde budeme bývať neĎaleko a budeme sa stretávať.Rada by som sa vyhla hádke o rozdielnych výchovných metódach.Ak by došlo k incidentu a oni by znovu len vysvetľovali,tak iste by som sa už neudržala.Ako im vhodne naznačiť,že nekonajú správne?A čo je vlastne správne?
    Boli už s ním u psychologičky,kôli podobnému správaniu sa v kolektíve,len výsledok sme sa nedozvedeli,lebo všetci sú zaujatí.Srdečná vďaka za radu.B:B:

    A čo je vlastne správne? To je dobrá otázka. Niekde medzi riadkami čítam, akoby ste očakávali nejaký radikálny zásah. Aký? Bitku? Po zadku? Kút alebo nejakú inú izoláciu?
    Možno by pomohlo, keby mu po takej akcii vysvetlili, že ak sa to zopakuje, dajú mu na tričko ceduľu "Pozor, hryzie!" a dajú mu ju dolu, keď sa ospravedlní a ak sa pokúsi s tým prestať. No túžba uhryznúť v určitej situácii môže byť silnejšia ako regulačné mechanizmy tohto chlapca. Možno by ste mu mali kúpiť a v takejto situácii dať nejakú umelú kosť alebo hračku, do ktorej sa dá zahryznúť, prípadne by to mali urobiť jeho rodičia, viesť ho k tomu, že do ľudí nehryzieme (to robia) a rešpektovať jeho hryzaciu energiu - ponúkať mu niečo, do čoho hrýzť môže.