• strašné

    Dobrý večer
    Chcela by som sa spýtať na správanie dcéry mojej susedky. Jej dcéra bude mať v októbri 3 roky a je neuveriteľne lakomá. Ja mám 15 mesačnú dcérku, ktorá by sa s ňou rada hrala keď ju vidí vonku, ale ona stále na moju dcérku vykrikuje "Nechaj ma! Choď preč! Nechoď za mnou!" dokonca keď dcérka ide do svojho pieskoviska začne na nu vykrikovať "nechoď tam! choď odtiaľ preč" a podobe... Minule sa dcérka prechádzala pod ich balkónom a opäť na ňu vykrikovalka aby išla preč a aby aby sa tam neprechádzala, dokonca to išla povedať jej rodičom aby ju vyhnali. Keď si chce dcérka od nej požičať loptu tak jej ju zoberie a povie "to je moje, nepožičiam!" ale pritom dcérkine hračky si požičiava a občas sa jej ich snaží vytrhnúť z rúk... na čo samozrejme ja zasiahnem. Dnes dokonca sa dcérke postavila do cesty, a povedala jej že "nikam nejdeš". Neviem ako sa mám zachovať v takejto chvíli, ja vždy dcérku vezmem na ruky a poviem, že sa nebudú spolu hrať, lebo ona sa s ňou hrať nechce a je lakomá. Snažím sa dcérku neúšťať von keď je tam ona, lebo je skutočne veľmi nepríjemná. Ako je vôbec možné, že sa dokáže takto správať takéto dieťa? Veď moja dcérka sa bežne hráva s ďalšími deťmi vo veku susedinej dcéry, ale tie sú normálne a pekne jej požičajú svoje hračky /samozrejme stane sa že nie ale to skôr výnimočne/ a hrajú sa s ňou.
    Rodinné pomery sú u nich dosť čudné, jej matka ju mala v 17 - tich, pravidelne sa opíja, dokonca jeden čas predávali aj drogy na čo sme ich upozornili, že ak s tým neprestanú tak ich udáme. U nich sa často striedajú rôzny pochybní ľudia, ktorý sú užívateľmi drog a alkoholu. Ešte ma napadlo, že to dievčatko sa správa veľmi agresívne aj voči zvieratkám, minule kopala do mačky a aj do sliepky a kričala na ňu "ty hnusoba" . Dosť často plače, ale opäť nie ako normálne deti ale úplne prenikavo až zlostne a ten plač dokonca občas trvá aj hodinu. Minule som si všimla, že je celá na tvári a krku doškriabaná, čo je asi následkom vlastného hnevu. Jej otec celé dni je v práci, prichádza až na večer, kedy jej matka zvyčajne odchádza s kamarátkami do šenku. On tiež rád chodí po šenkoch a obaja jej rodičia sú príležitostnými užívateľmi drog. Neviem presne čo berú, ale je to strašné! O dcéru sa im často starajú ďalší susedia. S inými deťmi sa nehráva a ani nestretáva, iba vonku naráža na našu dcérku a k tej sa správa strašne.
    Takže vás prosím o radu ako postupovať, keď ju s dcérkou stretneme vonku. Normálne si ide do našej garáže a tam si berie hračky mojej dcérky bez opýtania a ešte sa aj drzo usmeje. Ja im ju nemienim vychovávať, že treba sa spýtať ale reagujem občas už skutočne zvýšeným tónom. Cítim strašnú zlosť keď ju vidím ako sa správa a zároveň i ľútosť... je mi jasné, že za to nemôže ako je resp. nie je vychovávaná.
    ďakujem za odpoveď

    To dieťa pravdepodobne nemá dostatok vonkajšej opory a zázemie, aspoň podľa toho, čo píšete. Snaží sa teda zrejme postarať o seba, ako vie, chrániť si svoje územie, ukazuje silu, ktorá ju má chrániť, lebo zrejme jej úzkosť by ju inak premohla.
    Možnô by ste mohli skúsiť zmeniť taktiku a pozdraviť ju, spýtaž sa jej, ako sa má, trošku sa s ňou porozprávať a prípadne ju pozvať, aby sa išla s vami hrať. Dokonca aj keď vás začne odháňať, môžete jej povedať, že preč nejdete, no ak by sa chcela pridať k vám, že môže.
    A ešte k tej jej "lakomosti" od detí v jej veku sa často očakáva, že sa podelia o hračky, no dieťa na to ešte nemusí byť zrelé. Môžete ju učiť pravidlám, ktoré sú vám blízke, napríklad ak si chce požičiavať vaše hračky, očakávate, že sa podelí o tie svoje tiež a ak nie, tak jej, žiaľ, nepožičiate ani tie vaše. Ak budete jasná v tom, čo očakávate a bez hnevu alebo pohoršenia, je možné, že vás začne rešpektovať viac a aj vašu dcéru.