• bitkárka

    Dobrý deň!Máme doma jedno živé 20 mesačné dievčatko,s ktorým si užívame veľa zábavy.Je veľmi šikovná,bystrá a neposedná.Ale s jedným problémom si už pol roka nevieme rady.Je totiž bitkárka.Bije starkú,starkého,kamarátov/malých aj veľkých/aj nášho psa.Ale bije len tých,ktorých pozná,na cudzích si to zatiaľ nedovolí.Neviem,ako jej to máme vysvetliť,už sme vyskúšali snáď všetky prostriedky.Dohovárali sme jej,že keď niekoho udrie,tak ho to bolí,alebo sme ihneď odišli z miesta činu,obmedzila som jej stretavanie sa s kamatkami,ak sa to stalo napr. u nás doma ,tak som ju okamžite odniesla do inej miestnosti.Dokonca teraz sa už začala svojím bitkárstvom aj chváliť,napr.rozpráva druhým ľuďom:Nati bila..Skúšali sme to aj ignorovať,ale rozpráva to dovtedy,kým nemá istotu,že sme ju počuli.A ona sa potom z toho smeje.Alebo idem s ňou von a keď uvidí kamarátku,hneď začne hovoriť:SOFI BIŤ...a nezostane len pri slovách, ale jej aj jednu uštedrí.Naozaj sa už s týmto problémom pasujeme dlho a veľmi ma mrzí,že zatiaľ neúspešne.Práve skúšame cukríkovú metódu:vždy,keď sa sniekým stretneme a správa sa milo a nikoho neudrie,dáme jej cukrík.Ale zatiaľ ani toto nie je úspešné.Prosíme Vás o radu.Dakujeme

    Niektoré deti sú rady s inými deťmi, no majú svojský prístup ku vzťahom. Nevedia ešte celkom rozlíšiť, čo je primerané a čo nie. Prípadne môže byť pre ne dôležité dávať najavo svoju silu, keď sa stretnú s nejakým človekom. Ak sa ten človek nechá biť, či už je to dospelý alebo dieťa, dieťa to môže rozumieť ako povolenie robiť to. Niekedy si dieťa uvedomí, čo robí, až keď mu iné dieťa vráti, čo dostalo, teda mu uštedrí tiež jednu alebo aj poriadny výprask.