• učenie na nočník

    Dobrý deň,
    hneď na úvod si budem sypať popol na hlavu, pretože viem, že som urobila chybu pri synovom prechode z plienok na nočník :( Syn pred týždňom oslávil 2.narodeniny a naozaj ho musím pochváliť, je to múdry a šikovný chlapec, pretože krásne rozpráva v celých vetách, pozná všetky autá podľa značky, pozná aj niektoré písmenká a čísla... chodiť začal v 15 mes. a keď mal rok, kúpili sme mu nočník, nech si zvyká. Zo začiatku ho nechcel ani vidieť, tobôž na neho sadnúť. Nenútila som ho. Najprv sme sa dopracovali k tomu, že si na neho hopal oblečený, postupne aj s holou riťkou... síce len na pár sekúnd, ale bola som rada. Stále som mu opakovala že treba piškať a kakať do nočníka. Viem, že dieťa je zrelé na nočník vtedy, keď si uvedomuje potrebu vyprázdňovania a to som až do nedávna u neho nezaznamenala. Zlom nastal presne od pondelka, kedy som ho hneď ráno dala na nočník a pekne sa vypiškal. Chválila som ho a on naozaj pochopil že pišká sa iba do nočníka. Už som mu nedávala plienku, videla som na ňom, kedy mu treba piškať a hneď som ho dala na nočník. Samozrejme nasledovali pochvaly... Tu som spravila chybu v tom, že som mu povedala že mu nedávam plienku, musí sa pýtať. Keď som videla že mu treba, dala ho na nočník, dala mu hračky, hral sa dokedy mu nebolo treba piškať. Začal plakať, merať sa a aj som do držala na nočníku, chválila som ho aký je šikovný, že vie kde treba piškať... až do dospelo do štádia, že síce na nočník sa pýta, príde za mnou že mu treba, ale akonáhle si sadne a cíti potrebu, tak kričí, plače, napína sa... nepomôže že ho zabavím s hračkami, že mu ukazujem iné deti na nočníku. keď už nevládze moč udržať tak sa nechtiac vypišká a potom je dobre, v pohode sedí a hovorí si, že šikovný.. viem, že som urobila chybu, že som ho nasilu držala na nočníku, no teraz sa nechce vypiškať ani vykakať do plienky, hoci mu ju dám. vidím na ňom, že mu treba, ale nechce ani do plienky ani na záchod, a hoci hopá na nočník v pohode, keď cíti že už ide piškať, tak plače. neviem ako ďalej, už dlho ho aj manžel so sebou berie na WC a aj ja aby videl, že to nie je nič hrozné... ospravedlňujem sa za obsiahle rozpísanie problému. ďakujem za odpoveď.
    Lenka

    Netreba si zúfať. Je to šikovný chlapec a určite sa postupne vysporiada s tým, že bude cikať tam, kam treba. Teraz možno trošku bojuje sám so sebou, či to má robiť tak, ako mama chce alebo tak, ako by to chcel on a tak je okolo toho viac napätia a náreku. Skúste dôverovať tomu, že ono sa to dá do správnych koľají a že on si nájde svoju cestu, ak uvidí a bude cítiť, že vy mu dôverujete, že nerobíte "paniku", že stojíte pri ňom nie ako dozorkyňa, ale ako jeho podpora...