MUDr. Lenka  Reismüllerová

Poradňa gynekológa

MUDr. Lenka Reismüllerová

Počet otázok: 3562

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Lenka Reismüllerová, ktorá pracuje na II.Gynekologicko-pôrodníckej klinike v Bratislave a súčasne pôsobí v Centre asistovanej reprodukcie ISCARE Bratislava.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.


Z dôvodu čerpania dovolenky pani doktorky je poradňa gynekológa do 29. septembra 2013 pozastavená. Svoje otázky môžete zadávať opäť po tomto termíne. Ďakujeme za pochopenie.

Témy
Odkaz na otázku

krátka luteálna fáza

Slavka, 22.07.2014 (15:45)
Dobrý deň pani doktorka,
chcela by som vedieť Váš názor na môj problém s otehotnením. Už 8 mesiacov sa snažím otehotniet. Predtým som mala prvé dieťa po 1, 5 roku snaženia ( užívala som clostilbegyt, pregnyl a boli mi robené prefuky vajičkovodov ). Potom som po roku znovu otehotnela, ale pre vážnu vývojovú chybu sme o bábätko v 6. mesiaci prišli a bol mi vyvolávaný pôrod a robená kyretáž. Teraz by som chcela znovu otehotnieť, ale akosi sa nám nedárí. Po pôrode a kyrete mám krátke menštruačné cykly. Posledný cyklus som už na 19. deň špinila a až na 22. deň dostala menštruáciu. Pritom podľa hlinu viem kedy mám približne ovuláciu a zdá sa mi, že mám krátku luteálnu fázu. Pani doktorka mi povedala, že krátke cykly sú väčšinou anaovulačné. Robila mi aj folikulometriu a raz potvrdila ovuláciu. Tento mesiac mi predpisala clostilbegyt a kontrolu ultrazvukom. Chcela som sa opýtať či by nebol vhodný aj duphaston na predlženie cyklu.
Za odpoveď ďakujem.
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
vhodné by bolo aby ste to skonzultovala s vašou lekárkou, kt. váš zdravotný stav pozná najlepšie
ak však pri folikulometrii videla vhodný folikul,. k ovulácii dochádza, týmpádom by otehotnenie malo byť možné
pokrčujte dľa jej doporučení
s pozdravom
Odkaz na otázku

detox

Ester, 21.07.2014 (11:57)
Dobrý deň,
skúsim čo najstručnejšie opísať svoj "príbeh".
Mám 30 rokov, som po 4.spontánnych potratoch. Po druhom som bola na hematológii a genetike a výsledkom bolo, že som si počas tretieho tehotenstva pichala Clexane, z pohľadu genetiky bolo všetko ok. Bohužiaľ, aj tretie tehotenstvo sa skončilo v 6.týždni, ako predchádzajúce dve. Po treťom potrate som chcela aby ma poslal gynekológ na endokrinológiu, ale odmietol to. Ako každá žena, som sa snažila si niečo o tom naštudovať a zistiť, čo všetko by som mala absolvovať, aby sa vylúčili príčiny, na ktoré sa dá prísť.
Prakticky mi ostala už len tá štítna žľaza a keď to môžem tak laicky napísať, tak som chcela, aby mi ešte zistili, či sa mi robia tehotenské hormóny (hormóny, ktoré sa vytvárajú pri oplodnení vajíčka a pomáhajú mu rásť, prežiť...) a ak nie, či by sa nedali prijímať vo forme tabletiek napríklad. A či nie je potrebné poslať manžela na spermiogram. To všetko sa však nerobilo, nakoľko mi gynekológ povedal, že to nie je nutné. Potom som 4x otehotnela a okrem Clexanu, acidum folicum som brala aj Duphaston a Utrogestan. Okolo 6. týždňa som začala špiniť a v 12.týždni som potratila. Ani jeden z plodov nebol odoslaný na genetiku.
Pri výške 167cm mám 76kg a tak rozmýšľam, či by táto nadváha nemohla byť možno nepriamou prekážkou v ďalšom otehotneni alebo donoseni. Medzi tehotenstvami bol vždy odstup minimálne pol roka. Po štvrtom potrate som si v trošku "nepríčetnom" stave vydobila sprievodný lístok na endokrinológiu. Takže teraz beriem aj Euthyrox, Acidum už niekoľko mesiacov a od 12.dňa každý mesiac Prednison a Clexane. Už sú to štyri mesiace a nedarí sa nám. Na ľavom vaječníku sa mi pravidelne robí cysta, ktorú ale nie je potrebné operovať, nakoľko sa sama stratí a pravý vaječník má len polovičnú "zásobu" vajíčok. Takže ma chytá mierna panika každý mesiac, keď menštruujem a odíde ďalšie vajíčko. Samozrejme rozumiem, že to chce čas. Ale trošku ma trápi to množstvo liekov a aj tie moje kilá a rozmýšľala som nad nejakých detoxom. Ešte nikdy som to nerobila a nechcem zbytočne ohroziť žiadne ďalšie tehotenstvo. Našla som si prírodný preparát (nebudem písať názov, nechcem robiť reklamu) avšak trvá to tri dni a okrem toho neprijímať tuhú stravu. Aký máte názor na takýto detox? Má to viac plusov ako mínusov? Momentálne som v 4.dni cyklu, menzes trval 2 dni, ale takéto krátke trvanie má stále. Ak by som šla do toho detoxu, je nutné vynechať snaženie sa tento mesiac? Nebolo by to náročné pre telo? Alebo by ste radšej odporučili zhodiť najprv nadváhu a potom sa snažiť? Ďakujem.
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
nemyslím si, že vo vašom prípade a ani prípade nikoho iného je nutné používať akéko%lvek preparáty na detox alebo chdnutie,
váčšinou sa jedná len o reklamu, bez efektu, max, obashujú vlákninu a zasýtia vás, inak nič,to zvládnete aj bez tabletiek, alebo v druhom prípade sa jedná o preparáty, kt. stimulujú vyprázdňovanie čo tiež nie je vôbec zdravé
ak uvažujete o detoxikácii organizmu, tak to je tiež zbytočné, organizmus sa najlepšie detoxikuje sám !
inak by som vám doporučila navštíviž centrum asistovanej reprodukcie, napr., kde by vám urobili i iné než vyšetrenia t. ste spomínala, imunologické a ďalôšie, pracujú tak komplexne a dopomôžu vám k otehotneniu (vo všetkej úcte k vášmu lekárovi, mám pocit, že by bola vhodnejšia komplexnejšia a odbornejšia strarostlivosť)
veľa štastia
s pozdravom
Odkaz na otázku

MA

Marci, 18.07.2014 (13:36)
Dobrý deň.
Som 2 týždne po kyrete, MA v 10 t. Mám výsledky z histologie, ale k svojej lekárke pôjdem až budúci týždeň. Výsledky sú veľmi stručné , záver patologa makroopis:útžky hnedého tkaniva spracované kompletne do 7 blokov, mikroskopický nález: residua post abortum.
Môžte mi to vysvetliť? Ešte slabo krvácam,ale cítim sa OK. Aké vitamíny a preparáty by som mala užívať ak sa budeme znova pokúšať o bábetko a ako skoro by to mohlo byť vhodné?
Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
jedná sa op zvyšky po potrate, nič viac tam napísané nie je , nie je nič viac na vysvetľovanie
otehotennie najkôr o tri mesiace od zákroku
vitamínové preparáty môžte akékoľvek, dnes je ich na trhu mnoho, hl. nech obsahujú k.listovú a prípadne inositol
s pozdravom
Odkaz na otázku

ovulacia

Janka , 17.07.2014 (11:40)
Dobry den,
Chcela by som Vas poprosit o radu.. Beriem duphaston na upravu menstruacie, ale uz vyse pol roka mi chodi menzes uplne presne. mam 27 dnovy cyklus, ale myslim si ze u mna nedochadza k ovulacii..v septembri bude rok co som vysadila antikoncepciu, ale stale sa nam s priatelom nedari.. ako by som zistila , ze naozaj mam anovulacne cykly ? mozem mat menstruaciu pravidelnu ale bez ovulacie ?? dakujem Vam pekne
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
lekár vám môže urobiť UZV -folikulometriu, a skontrolovať hormonálny profil.
s pozdravom
Odkaz na otázku

Kontrola po konzultácie v Iscare

Jana, 06.07.2014 (21:35)
Dobrý večer p. doktorka Bola som u Vás aj z manželom pred mesiacom na konzultácie a mali sme sa rozhodnúť či absolvujeme UO. Chcela by som sa Vás opýtať ako mám(e) postupovať ďalej, či sa máme k Vám ešte objednať alebo už nie (do Iscare), aj keď sme sa zatiaľ nerozhodli či absolvujeme to umelé oplodnenie. Je to tak 50:50 (asi to chce ešte čas). Robili by sa mi nejaké vyšetrenia (priechodnosť vaječníkov, laparoskopia, folikulometria,..) aj keby som nepostúpila oplodnenie? Ďakujem s pozdravom Jana (dg. portálna hypertenzia)
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
je ideálne sa objednať nakoľko nemám kartu pred sebou a nepamätám si podrobnosti. Vo vašom prípade sme sa myslím dohodli aby ste absolvovali konzultáciu aj u vášho internistu ohľadne odporučenie resp. neodporučenia gravidity vzhľadom na váš zdravotný stav. To je zásadná otázka a ďalší postup závisí len od toho. Ak odporučí internista graviditu resp. nevyjadrí zásadný nesúhlas (že gravidita by ohrozila váš zdravotný stav) môžme sa pokúsiť doplniť vyšetrenia, ktoré by vám mohli pomôcť k otehotneniu, či už spontánnemu alebo pomocou asistovanej reprodukcie.
Odkaz na otázku

inofolic

rada2002, 02.07.2014 (19:47)
Dobrý deň,
mám 38 rokov a snažím sa vyše roka otehotnieť. Všetko je u mňa aj u partnera v poriadku. Doktor mi predpísal inofolic. Beriem už tretie balenie a stále nič. Užívam 1 sáčok 1x denne v priebehu dňa. Mám zmeniť užívanie? Počula som že môžem aj dva sáčky za deň. Ako sa to má presne užívať?
Doktor mi ešte povedal, že ak to nepomôže budú mi musieť prefukovať cesty. Ako sa to robí a bolí to?
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
inofolic je len vitamínový podporný preparát, dopomáha otehotneniu v niektorých prípadoch, avšak neočakávajte otehotnenie okamžite, užívanie podľa príbalového letáku a doporučenia lekára
chromopertubácia je laparoskopické diagnostické vyšetrenie, kedy sa v celkovej anestéze zavedenie optika do dutiny brušnej, cez krčok maternice sa podá modré farbivo a sleduje sa či sa farbivo vajcovodmi dostávajú do dutiny brušnej, čiže sa overuje priechodnoť vajcovodov
Operácia je v celkovej anestéze, pooperačná rekovalescencia je rýchla, do 3 dní.
S pozdravom
Odkaz na otázku

missed ab.

eva, 02.07.2014 (12:29)
Dobrý deň pani doktorka,
Prosím Vás o radu alebo odpoveď na moje dve otázky. Som po dvoch MA. Prvý bol v januári, kedy sa plod od začiatku dobre nevyvíjal. Druhý missed ab. som mala pred dvomi týždňami, všetko bolo v poriadku, ale v 8+5tt už bez akcie. Moja prvá otázka je, že po tomto druhom MA mi zobrali krv na zoonózy, kde vyšla listeria slabo pozitívna 1:20 (približne asi toto bolo vo výsledkoch). Mohlo byť toto príčinou potratu? Podľa lekára to spolu nesúvisí. A druhá otázka- odporučil mi genetické, endokrinologické a diabetologické vyšetrenie. Sú ešte nejaké vyšetrenia, ktoré Vy odporúčate a je možné nimi odhaliť príčinu? Ďakujem Vám za odpoveď
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
váš lekár postupuje správne, vyšetrenia zrealizujte
plus by som pridala hematologické vyšetrenie, niektoré mutácie bývajú často príčinou opakovaných strát.,
tá listéria to je naozaj diskutabilné, s touto pravdepodobnosťou , kt. vám vyšla si nemyslím, že by vám vedel niekto povedať, že by to mohla alebo nemohla byť príčina
s pozdravom a veľa šťastia
Odkaz na otázku

krvacanie

katka, 01.07.2014 (13:39)
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, mám 23 rokov a snažím sa otehotnieť, poslednú menštruáciu som mala 13.-19. júna. Dnes som začala krvácať ako keby som mala znova menštruáciu. Včera som sa necítila najlepšie, ani som moc nezjedla a bolo mi stále na vracanie. Je možné, aby som mala znova menštruáciu tak rýchlo alebo môžem krvácať, pretože v maternici dochádza k nejakým? Je to normálne alebo by som mala ísť k lekárovi? Bolesti brucha nemám iba včera som sa necítila dobre. ďakujem :)
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
môže sa jednať i ovulačné špinenie, ak by krvácanie neustalo, navštívte vášho lekára
s pozdravom
Odkaz na otázku

oligoasthenozoospermia a otehotnenie

saxana, 26.06.2014 (14:23)
Dobry den,

chcela by som sa informovat, ci je mozne prirodzene otehotnenie alebo otehotnenie cez IUI pri diagnoze oligoasthenozoospermia .

Vo februari mal manzel vysledok oligospermia, teraz sa to po 3 mesiacoch este zhorsilo. Od februara bral macu,kotvicnik, selen,zinok, vit. C,E, koenzym Q10 a kys.listovu - a vysledky su este horsie.

Myslite,ze je sanca otehotniet aj s takouto diagnozou,alebo to bude rovno na IVF?

dakujem za odpoved,
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
je pravda , že zhodnotenie spermiogramu nie je veľmi dobré, avšak mnohokrát sa stane , že pacientky otehotnejú aj za málo pravdepodobnch okolností.
je však pravda, že ak sa vám to nebude dlhšiu dobu dariť, je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že niektorá z metod asistovanej reproduckei vám bude určite doporučená.
Prekonzultujte stav s vaším lekárom, pozná vás i partnerov stav lepšie
veľa šťastia
s pozdravom
Odkaz na otázku

IVF

Lucia, 20.06.2014 (00:58)
Dobry den,

Podstupila som moj prvy IVF...
Prosim Vas, aka je sanca v uspechu KET 6dnovych blactocyst v porovnani s 5.dnovymi?

Moje 3 embrya sa na 5ty den pomaly vyvijali, ale na 6ty den rano boli zamrazene 2 expandovane blactocysty a 1 hatching. Su moje sance nizsie pre to, ze sa pomalsie embrya vyvijali?

Dakujem velmi pekne
Lucia
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
osobne by som vyčkala ako sa bude situácia vyvíjať, na otázky , ktoré kladiete sa odpovedať nedá, je to skôr veštenie z gule,
Vyčkajte a budete múdrejší
Veľa šťastia
S pozdravom
Odkaz na otázku

CAR postup

klaramanerova, 18.06.2014 (21:36)
Dobry den, pani doktorka,
chcela by som sa opytat, aka je postupnost, ak by sme s muzom chceli navstivit CAR. Musi dat doporucenie gynekolog? Predchadzaju tomu nejake vysetrenia u gynekologa, s ktorymi sa nasledne ide do centra?
A ako to funguje? V centre sa objednava?
Dakujem za odpoved.
K
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
odošle vás obvodný gynekológ, ale môžte tam ísť i celkom sama bez jeho doporučenia, následne centrum vzžiada ak chce nejaké vyšetrenia, zväčša si ale urobia všetko sami.
Objednáte sa telefonicky, ak zavoláte na infolinku , všetko vám podrobne povedia, info sú tiež i na internete.
S pozdravom
Odkaz na otázku

ovulácie

l3nk4, 15.06.2014 (14:55)
Dobrý deň.Mam 28 rokov a s priateľom sa snažíme od augusta 2013 mať bábätko. V decembri 2013 som sa liečila na ureaplasmu. Brala som antibitika a priateľ tak isto. V januári som bola na kontrolu a všetko bolo ok. Asi v marci som išla k inému gynekológovi. S mojou som veľmi spokojná nebola. Nový gynekológ mi teraz robí vyšetrenie folikulometriu. Brala som clostylbegit a duphastone. Beriem ešte aj inofolic ten mi odporučil môj gyn. Tak sa zdá, že clostylbegit, ktorý beriem mi nepomáha. Ovulácie nemám a nedarí sa ju ani vyvolať. Čítala som na internete o nejakom lieku s názvom fertilup. Viete mi vysvetliť na čo vlastne je ? Kúpila som si aj čaj z alchemilky veľa žien o ňom písalo. Hm je dobrý aj na môj problém ? Pán doktor mi hovoril, že asi budem musieť navštíviť centrum asistovanej reprodukcie. Nemám ani šajnu o čo vlastne ide. Bola by som rada keby ste na môj problém odpovedali. Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
domnievam sa, že asi by naozaj bolo najvhodnješie navštíviť centrum asistovanej reprodukcie, tam vám urobia komplexné testy, analyzuje sa príčina prečo nie je ovlúlácia, prípadne vám predpíšu nejkú inú formu hormonálnej liečby, a ak by ani to nebolo úspešné, existujú viaceré možnosti ako otehotnieť inou než prirodzenou cestou.
Lieky,kt.užívate máte vhodne zvolené , avšak ak sa účinok nedoatvuje, je naozaj vhodnejšie konzultovať svoj stav v centre asistovanej reprodukcie, sú tam naozaj odborníci,kt, sa zaoberajú len ťažkosťami s otehotnením.
Využite to.
Veľa šťastia
S pozdravom
Odkaz na otázku

Neplodnost

maria, 13.06.2014 (20:15)
Dobry den
Bola som na IVF ale po 4 tyzdnoch som potratila mala som prazdny vak teraz mi robil hormonalny profil a dr. povedal že mam 1 % ze by som otehotnela mojimi vajičnikmi mam 44 rokov mam ist do druheho centra a lebo mame ist darovanymi vajjičkami .
Dakujem za odpoved
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
to je veľmi individuálna otázka, vo vašom prípadeb y som určite podstúpila plnú konzultáciu v centre, v ktorom ste tč..Už vás tam poznajú , aj vaša lekáarka o vás vie, uvidíte ako vám poradí a akým smerom sa vydá. Ak by ste s ich doporučeniami nebola spokojná, tak vyhľadajte iné centrum, ale určite by som nemenila stratégiu náhle.Ak túžite po dieťati nechajte si poradiť, ak bude nutné využiť darované vajíčka, ...uvidíte.
Všetko konzultujte a nechajte si poradiť a pýtajte sa na všetko čo vás trápi i zaujíma.
SVela šťastia
S pozdravom
Odkaz na otázku

budem môcť otehotnieť?

katka0109, 12.06.2014 (09:53)
Dobrý deň,
mám dve sestry jedna má dcérku cez umelé oplodnenie, problém bol u jej manžela mal nepohyblivé spermie, ale tehotenstvo mala rizikové v 6 mesiaci začala rodiť, našťastie sa ale podarilo pôrod zastaviť, ale posledných 10 týždňov ležala v nemocnici na infúziách, aby v nej dieťatko udržali, čo najdlhšie.
druhá sestra vlastné deti nemá síce mohla otehotnieť, ale má za sebou 3 potraty lekári ani nevedeli určiť príčinu, na záver skonštatovali, že ma nepriechodné vaječníky a že sa jej vytvárajú krvné zrazeniny, čo spôsobuje potrat, preto navštevovala kliniku dostávala injekcie po dobu 4 mesiacov, žiaľ v tomto období sa jej nepodarilo otehotnieť a kedže boli zapísaní už aj na adopciu, boli poradí a tak si dieťatko adoptovali a proces na klinike zastavili. lekári však hovorili, že by mala otehotnieť a aj dieťatko donosiť.
s priateľom rozmýšľame pomaly o bábätku a čím častejšie otvárame túto tému tým viac mám strach, či je teda všeobecne u nás v rodine nejaký problém a či budem môcť ja otehotnieť.
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
pokiaľ sa nejedná o nejaké vrodené a dedičné ochorenie, o ktroé sa domnievam sa nejedná, pretože u vašich sestier sa jednalo o rôzne faktory, nevidím dôvod aby ste sa tč.mala znepokojovať v súvislosti s možnosťou otehotnenia.Každý organizmus je individuálny a vy a vaše telo a vás manžel nemusí nijako súvisieť s vašimi sestrami.
Pokúšajte sa o tehotenstvo a uvidíte ako sa bude situiácia vyvíjjať
S pozdravom
Odkaz na otázku

endometrioza

Lenka, 09.06.2014 (15:09)
Dobry den pani doktorka, prosim o Vas nazor. Mam 28 rokov a som po 3 laparoskopii s opakovaným nálezom endo. cysty, následkom toho mam pravý vajecnik vyrazne redukovany a lavy deformovany. V minulosti som absolvovala hormonalnu liecbu. Momentalne som po roku opat po 3.laparke, pricom pred rokom sme sa zacali snazit otehotniet ale na štyri mesiace som bola "vysadená" koli lucrin inj. Bolo odporucane centrum asist.reprod., prirodzene skusit alebo opat hormony. Chcely by sme sa pokusit o prirodzenu cestu ale mame obavy z recidivy a straty vajecnikov. Ďakujem za Vas názor
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň
určite by som konzultovala svoj stav v centre asistovanetrej reproduckei, to že tam pôjdete neznamená, že budete musieť niektorú z metód asistovanej reprodukcie podstúpiť.
Výhoda je v tom, že lekári tam pracujú s problémami s otehotnením vo vyššej miere a vedia si často poradiť.Tiež sú tam komplexnejšie pripravení v zmysle vyšetrení.
Ak však nechcete žiadnu konzultáciu, môžte sa pokúšať o otehotneie spontánne, vaječníky majú veľkú rezervu, , určite i vaše vaječníky obsahujú funkčné oocyty.
Veľa šťastia
S pozdravom
Odkaz na otázku

Anovulacia a otehotnenie

MisickaH, 09.06.2014 (10:45)
Dobrý deň prajem, rada by som vedela, ak nemávam ovuláciu, je možné prirodzene otehotnieť? Pri prvom dieťatku sme sa snažili neúspešne 9 mesiacov, potom mi gynekologička nasadila Duphaston a po 2 mesiacoch sme boli úspešní. Po pôrode a skončení dojčenia mi endokrynologička zvýšila dávku Euthyroxu na tabletku denne (50ka), ale výsledky mám stále ledva na dolnej hranici, ale už mi nechce dávať vyššie dávky, lebo by to vraj aj tak nepomohlo. Keďže plánujeme druhé dieťa, gynekologička mi urobila hormo.profil, vyšlo, že nemám ovuláciu, bez Duphastonu to nepôjde. Cyklus mám nepravidelný 30-39 dní, trvá tak 5 dní. Je vôbec možné pri tomto otehotnieť prirodzene? Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
ak ste otehotnela prvýkrát , myslím si , že môžte otehotnieť i druhýkrát
dávka euthyroxu je normálna, veď pacienti užívajú i o veľa vyššie dávky
Zatiaľ sa neznepokojujte, prípadne začnete s Duphastonom
Veľa šťastia
S pozdravom
Odkaz na otázku

folikularne cysty

Jana , 05.06.2014 (16:31)
Dobry den, prosim vas dnes mi na sone povedali, ze mam drobne folikularne cysty. Chcem sa opytat, ze ci to bude dako branit k otehotneniu. Alebo su to neskodne cysty ?
dakujem pekne
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
väčšinou závisií od veľkosti cýst.Tiež sa ich status mení v súvisloti s fázou cyklu a podobne.
Zatiaľ sa neznepokojujte a o otehotnenie sa môžte pokojne pokúšať
Veľa šťastia
S pozdravom
Odkaz na otázku

folikul

Lilien, 03.06.2014 (17:09)
Dobrý deň pani doktorka, chcela by som Vás poprosiť o vysvetlenie a radu. Včera som bola na vyšetrení u gynekologičky, pretože sa mi skrátil menštruačný cyklus ( beriem 5 mesiac duphaston ) z 28 dní na 24 dní ( menštruáciu som mala najprv 1.5., a potom som ju opäť dostala 24. 5.). Pri vyšetrení ultrazvukom mi pani doktorka povedala, že nevidí folikul, čiže nevznikol alebo nenarástol, nepamätám si čo presne mi povedala, ale vraj sa nevyvinie pri každom cykle. Chcem sa Vás opýtať, čo to mohlo spôsobiť a či sa to môže opakovať. Nerozumiem tomu, že mi nevznikol folikul, je to nejaká porucha, alebo sa to naozaj stáva? Snažím sa otehotnieť, aj keď iba krátko ( v marci som podstúpila výber mandlí pod narkózou, takže až po tomto zákroku), ale neviem čo si mám o tom myslieť. Chcela by som sa ešte opýtať, či môže otehotnenie ovplyvniť aj moja váha - mám 49 kíl. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
domnievam sa , že vaša lekárka chcela vidieť tzv.dominantný folikul, čiže ten,z ktorého by ste mala v daný mesiac ovulovať, (aby sa uvolnilo vajíčko a mohlo dôjsť k oplodneniu)
ak ho nevidela, mohol ešte nenarásť alebo sa môže jednaž o mnoho iných dôvodov.
Tá hmotnosť je dikutabilná, sú ťeny kt otehotnejú i s nízkou váhou, ale sú i žený,kt. musia pribrať kvôli otehotneniu.Myslím si, že zatiaľ nrobte žiadne závery, vyčkajte dlhšiu dobu , uvidiíte ako a snaha o otehotnenie bude vyvíjať
veľa šťastia
S pozdravom
Odkaz na otázku

IVF

matelko, 02.06.2014 (14:55)
Dobrý deň,chcela by som sa spýtať,s manželom sa pár rokov snažíme o bábo a kedže sa nám to nedarilo spontánne otehotnieť rozhodli sme sa ísť na IVF,dôvod...,manžel má málo spermií. Lenže to sa nepodarilo na prvý krát,na druhý sa ujal plod ale udržal sa vo mne len do 6-týždňa,potom som mala hematom a o bábo som prišla. Po 3-ťom IVF sa plod udržal do 8-týždňa,potom nastal potrat.Nikto neriešil príčiny potratu,...vedeli by ste mi poradiť aké vyšetrenia by som mala podstúpiť aby som sa vôbec dopracovala k odpovedi či sa mám ešte o bábo snažiť a podstúpiť celý ten proces alebo nie? Ďakujem za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
v IVF centrách robia komplexné vyšetrenia , predpokladám, že urobili všetky vyšetrenia, kt. boli nutné, prípadne to ešte prekonzltujte,
niekedy pomáha mať od začiatkuz teh. nasadený Fraxiparine ako nízkomolekulový heparin, a pichať si ho celé tehotenstvo,
Krvné parametre i protilátky vám urťčite vyšetreovali.Oni sa tam týmto ťažkostiam venújú naozaj svedomito a nemysím si, že by niečo opomenuli.
Treba len nabrať odvahu, vydržať a skúšať ďaleju, niekedy žena otehotnie i spontánne po viacerých IVF.
Veľa šťastia.
S pozdravom
Odkaz na otázku

nemôžem otehotnieť

rada2002, 01.06.2014 (14:56)
Dobrý deň, potrebovala by som od Vás pomoc. Mám 8 ročného syna z 1. manželstva a pôrod spontánny bez akýchkoľvek problémov. S novým partnerom s ktorým som 2 roky sa snažíme už rok o bábätko. máme 38 rokov. On je slobodný a bezdetný. Bola som u lekára a vyšetril ma. Mala som nález na maternici ktorý mi vycvakol a výsledky boli v poriadku. Mala som málo ženských hormónov a tak som užívala norprolac, indonal a inofolic. Môj partner bol na spermiograme, ktorého výsledky boli v poriadku. Prosím viete mi poradiť ako ďalej? Mám pocit že doktor ma nelieči ako by mal a neviem čo ďalej. Na to že máme dosť rokov by sme to nechceli odďalovať. Ďakujem za skorú odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň.
Vo danom prípade je vhodné navštíviť centrum asistovanej reprodukcie, tam vám urobia komplexné vyšetrenia a navrhnú ďalší postup.Je to najlepšie riešenie, sú tam odborníci, kt. sa zaoberajú len podobnými prípadmi a najlpešie a najadekvátnejše vedia prípad vyhodnotiť a doliečiť.
S pozdravom
Odkaz na otázku

nepravidelná menštruácia, pco a inzulínová rezistencia

Jana, 29.05.2014 (10:53)
Dobrý deň pani doktorka. Mávam nepravidelný menzes, takto pred týždňom som bola u lekárky, pichla mi agolutin. Dnes mi prišiel menzes na 56DC. Doktorka ma k Vám odporučila do centra Iscare. Snažíme sa o bábo cca rok. Treba si priniesť aj nejaké výsledky? Manžel ešte nebol na spermiograme. Beriem od apríla Siofor 500mg 3x1 od endokrinologičky. Čo je zahrnuté na prvej konzultácie v CAR? Potom sa platí len za lieky alebo aj vyšetrenia? Dalo by sa aj k Vám objednať? Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
zoberte si dokumentáciu, kt.máte k dispozícii.
O ďalšom postupe sa rozhodneme a o všetkom budeme informovať.
Objednajte sa
S pozdravom
Odkaz na otázku

Problem s otehotnenim+hnedy vytok

Lulu, 15.05.2014 (07:17)
Dobrý deň,
rada by som sa opýtala. S manželom plánujeme druhe dietatko, prvého synceka stale kojim(ale len 1xza den)...bola som u svojej gyn. či je všetko v poriadku, kedže som pred prvým tehotenstvom som prekonala laparoskop.operáciu kvoli endometrioze, a pokušame sa cca 3mesiace a nedari sa. Vravela ze je všetko v poriadku, z vyterov vyšiel myslim ze streptokok(alebo niečo take) no to sa uz preliečilo atb pred 2mesiacmi. Mám 19dc(asi 4-5den po ovulacii), a včera po styku som začala špinit(hnedy vytok), intenzivne pracujeme na babätku, tak neviem z čoho to može byt. Zvykla som mavat špinenie tak cca 7dni pred menzesom, ale skutočný menzes prišiel vždy na čas. Chcela by som sa ešte opýtat či dojcenie moze branit otehotneniu, prípadne po kolkých dňoch od ovulácie nastava implan. špinenie. Ďakujem velmi pekne
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň
aj pri dojčení môže žena otehotnieť,niekomu sa to podarí, iným nie, je to individuálne.
Hlavne sa nesnažte intenzívne, oddýchnite si a nemyslite len na otehotnenie, ak je všetko v poriuadku otehotniete , keď bude na to váš organizmus pripravený.
S pozdravom a veľa šťastia
Odkaz na otázku

anovulak

Kristína, 14.05.2014 (10:09)
Rada by som sa vas este opytala meriam si bazalnu teplotu no uz 3mesiace nemam ovulaciu, vychadzaju mi anovulaky. Ako alebo co by som mohla uzivat aby mi zase prisla ovulacia. V decembri som bola u mojho gynekologa a mala som vsetko v poriadku. Dva tyzdne teraz beriem Femi kvapky od valovica. Dakujem
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
na vyhodnotenie ovulácie je vnodnejšie než meranie bazálnej teploty určiť hormonálny profil vašim lekárom, tiež zmeranie folikulov a pod. Hormonálne preparáty vám musí tiež odporučiť lekár.
S pozdravom
Odkaz na otázku

snaha o tehotenstvi+menstruace

sandra, 14.05.2014 (01:14)
dobry den pani doktorka chtela bych se zeptat ... mam nepravidelny menstruacni cyklus dostavam to 2x do mesice doktor mi rekl ze mam polycystic ovary o detatko se snazime dlouho a stale nic chci se zeptat co by ste mi doporucila ziju v zahranici a nekdo mi rikal ze doma v cr i v sk lekari doporucuji tabletky nosifol myslite si ze by mi to mohlo pomoct?a na co je alchemilkovy caj na co to pomaha? ... mam jeste jednu otazku posledni mensez mi koncila 24.04. a mela jsem to dostat toho 05.05. kdyz to mam 2x do mesice ale misto mensez jsem mela spineni cely tyden prvni den bylo silnejsi spineni+slabounka cervena krev a pak to zmizlo a jen jsem cely tyden spinila prosim poradte mi co to znamena nebo cim to je.dekuji predem.
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň
, nosifol užívať môžte, dopomáha to otehotneniu ale taktiež nikde nie je napísané, že ak ho budete užívať, že otehotniete, je to skôr vitamínový doplnok výživy, ktorý obsahuje určité vhodné látky v súvislosti s otehotnením.
Ak máte polycystické vaječníky rôzne zmeny v rámci cyklu sú možné, či už v zmysle špinenia alebo častejšieho menses.Dôležité je skontrolovať doinantný folikul .či a ako dozriev, či je možnosť otehotnenia a tiež hormonálne hladiny.To však musíte riešiť s lekárom a chodiť na pravidelné kontroly.
Nikde však nie je napísané , že pac. s PCO nemôže otehotnieť, uavísí od miery závažnosti príznakov a rozvinutie ochorenia.

o alchemilke nájdete veľa na internete-Má sťahujúci účinok a zastavuje krvácanie. Predpisuje sa hlavne pri ženských problémoch, predovšetkým pri silnej menštruácii, zhoršenej funkcii vaječníkov, zápaloch a hemeroidoch. Zároveň jemne uvoľňuje kŕče a je močopudná. Používa sa aj pri problémoch so žlčníkom a piesku v obličkách a žlčníku. Odvar z alchemilky sa dokonca používa aj pri krvácaní z nosa.
Pri ťažkostiach s otehotnením je vhodné začať navštevovať i centrum asistovanej reproduckei, kde lekári pristupujú k problému komplexne, vyšetria pacientku celkovo a dokážu vo väčšine prípadov odborne a efektívne pomôcť
Veľa šťastia
S pozdravom
Odkaz na otázku

priznaky ci duphaston

katka1274, 12.05.2014 (22:23)
Dobry den.chcela by som sa opytat beriem prvy mesiac duphaston od 11dna cyklu 2tbl 10dni.na 7 den uzivania ma zacalo bolet brucho ako pred menstruaciou bolet prsia a nechuti mi jest mam zavrat a vsetko mi smrdi a som citliva. Moze to byt sposobene duphastonom ked to zacalo az ku koncu jeho brania? Dakujem
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
je to samozrejme možné, každý organizmus je individuálny a môže takto reagovať.
Uvidíte ako sa bude situácia vyvíjať ďalej, prípadne to najbližšie spomeňte svojmu lekárovi.
S pozdravom

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Anketa

Žiadna aktuálna anketa