• choroba

    dobry den,chcem sa Vas opytat na mojho svokra...pred skoro tromi rokmi mi svokra umrela na rakovinu a teraz mame aj s manzelom podozrenie,ze svokor je tiez chory a taji nam to.vsimli sme si totiz ze ma zvacsene semenniky,ci ako Vam to napisat,proste aj cez rifle,monterky a ine nohavice,vidiet velku zdureninu...on sa to snazi aj zakryvat ale my sme si to uz vsimli.no a teraz k veci,poradte nam,prosim,ako sa ho mame na to spytat aby sme ho nezahanbili alebo neurazili,kedze v rodine manzela sa o takychto veciach otvorene nehovori?nechceme ho totiz stratit,uz svokra umrela mlada,pretoze sa zacala neskoro liecit.a tiez ak by nam potvrdil,to co si uz dlhsie myslime a coho sa bojime,ako ho mame donutit aby siel k lekarovi?velmi sa o neho bojime,je to dobry ale velmi tvrdohlavy chlap,prosim poradte nam...dakujem pekne

    Dobrý deň
    sú rodiny, kde tendencia nehovoriť, tabuizovať mnohé témy je silnejšia ako život.
    Ak je váš svokor nehovoriaci a zároveň pravdepodobne vážne chorý, máte na výber - či ho zahanbíte a "zachránite" mu život, alebo budete rešpektovať jeho útlocitnosť a risknete, že na to zomrie. Je to tvrdo povedané, ja viem.
    Určite treba tému zdravia/choroby a svojho podozrenia osloviť - už je na vás s manželom aby ste pohľadali spôsob ako na to - pravdepodobne hovoriť o semenníkoch bude prijateľnejšie muž s mužom, možno je niekto v rodine komu svokor dôveruje natoľko, že s ním bude vedieť hovoriť o chúlostivých témach. Ak by po priamej konfrontácii naďalej "zatĺkal" tak by som oslovila jeho všeobecného lekára.
    Ak je svokor tvrdohlavý, tak skúste nájsť cestu k nemu cez niečo čo má rád a na čom mu záleží (vnúčatá, hobby, ...) - kvôli čomu sa mu "oplatí" ísť aj do nepríjemností spojených s liečením a prijatím faktu, že sa niečo deje. Držím vám všetkým päste.