• Ako zvysit produkciu mlieka?

    Dobry den pani Jana,

    chcem Vas poprosit o radu. Mam 5 mesacneho synceka, je plne kojeny. Kedze chodim do prace na plny uvazok, tak si denne v praci odstrekujem mlieko uz tri mesiace. Pouzivam manualnu pumpu Medela a bola som velmi spokojna. Denne sa mi podarilo odstreknut asi 380-420ml v praci (odstrekovala som zvycane 3 krat pocas pracovnej doby 8:30-16:30, bez synceka som od 7:00 do 17:45) plus dalsich cca 50ml doma, cize maly mal dostatok mlieka na cely dalsi den,pripadne sa mi niekedy podarilo mat urcitu rezervu v mraznicke. Cez vikendy a vecer v noci je maly len kojeny. Posledne dva tyzdne som si vsak vsimla, ze mnozstvo mlieka, ktore som schopna odstreknut klesa a za poslednych par dni velmi rapidne. Napriklad vcera som bola schopna po 30 minutovom trapeni odstreknut len dokopy 40ml z oboch stran, to iste dnes rano. Stravu mam stale rovnaku, snazim sa vypit priblizne 1,5-2 litre vody v praci, beriem tabletky na podporu tvorenia mlieka (blessed thistle a fenugreek). Vsimla som si, ze som za posledne tyzdne pribrala na vahe 2-3kg, cize urcite nemozem mat malo jedla a tym padom menej mlieka :). Pijem zvycajne jednu salku kavy denne. Cez noc sa casto krat budim kvoli syncekovi a taktiez 2-rocnej dcerke, ale tak to bolo od zaciatku, takze myslim, ze to by nemalo byt pricinou poklesu tvorby mlieka. Syncek je zdravy a vitalny, (porodna vaha 3,15kg, ako 23-tyzdnovy 6,3kg). Chcela by som sa vyhnut UM, uz som aj zvazovala nad zavadzanim solids ako ryzova kasa, pripadne uvarena zelenina/ovocie, hoci viem, ze sa ma zacat az od ukonceneho 6-teho mesiaca. Dakujem velmi pekne za radu a zelam vsetko dobre v novom roku. Lenka

    Dobry den, pani Lenka, dovodom nizsej produkcie mliecka moze byt aj fakt, ze dostanete menstruaciu. Ak ju teda este nemate. Druhym dovodom moze byt tehotenstvo. Narast hmotnosti moze suvisiet aj s problemom s dokonalym vyprazdnovanim. Ste velmi zaneprazdnena zena a pri vsetkych starostiach a povinnostiach ktore mate, si myslim, ze musite byt aj dost unavena. Isty cas to organizmus dokaze zvladat, ale po vycerpani sil zacne pracovat na usporny rezim. To znamena, ze dodava telu ziviny tam, kam ich najviac potrebuje. V tomto pripade je materske mlieko pre Vase telo nadbytocny produkt a nie je nan dostatok sily a energie. Prikrm pokladam za ovela rozumnejsi ako zacat s umelym mlieckom. Avsak myslim si, ze pokial nejde o jeden z vyssie spominanych dovodov ( menzes ci tehotenstvo) staci, ak si oddychnete, budete castejsie synceka prikladat k prsniku a nie odstriekavat, budete zdravo a vydatne jest, mala by sa situacia s tvorbou mliecka zlepsit. drzim palce, nech sa Vam dari a prajem najma vela zdravia celej Vasej rodinke! S pozdravom Jana W.