• opätovná reakcia?

    Dobrý deň,
    dcéra bola 1. augusta očkovaná proti tbc, síce sa jej po očkovaní vytvoril vriedok, ale bol iba začervenaný, nehnisal... pediatrička viackrát konštatovala, že ranka je zhojená dobre. Ja som si ale v poslednom čase všimla, že niekedy jej ranka akoby trochu opuchla, znova začervenala a dnes sa jej na nej vytvorila chrasta...keď som ju večer chcela skontrolovať, ranka bola otvorená, vytekala z nej krv a ostal tam taký malý kráter, ranka ale zatiaľ určite nepresahuje 10 mm, zväčšené uzliny som neobjavila... budúci týždeň sme mali ísť na očkovanie proti pneumokokom a hexavakcínou... Chcem sa preto spýtať, môže sa reakcia na tbc takto objaviť znova? Je vtedy potrebné s ďalším očkovaním počkať?Čo sa môže stať, ak sa dieťa zaočkuje a ranka po tbc ešte nie je dostatočne zahojená? ďakujem

    Takýto vývoj ranky opakovane pozorujeme, teraz sa vlastne pravdepodobne bude definitívne hojiť. Lekár by mal pred očkovaním stav ranky preveriť a podľa nálezu sa rozhodne, či zaháji ďalšie očkovanie.