• varilix

    dobrý deň, prosím Vás očkovacou vakcínou Varilix sa získava už celoživotná imunita proti ovčím kiahňam? Ide mi hlavne o to, aby keď už dám deti zaočkovať touto vakcínou teraz, aby ovčie kiahne napriek tomu nezískali o nejakých 30 rokov, alebo napr. dcéra v tehotenstve. Alebo je potom istejšie ak tento vírus chytia prirodzene bez očkovania? Dá sa očkovanie porovnať s prirodzeným získaním imunity, čo je lepšie? Ďakujem

    Po prirodzenej infekcii sa predpokladá celoživotná imunita / pokial nedojde k ochoreniu, ktoré zásadný systémom ovplyvní imunitný systém, napríklad nutnosť transpalantácia kostnej drrene/. Očkovanie sa prevádza ani nie celých dvadsat rokov, doposial sa nepreukázalo, že by hladina očkovacích látok aj po patnástich rokoch klesla tak, že je potrebné preočkovanie. Nikto nevie povedat, či toto preočkovanie nebude nutné po dvadsiatich a viac rokoch. AK by to tak bolo, určite sa budú očkovaní jedinci preočkovávať. Zatial však nutnosti preočkovania nič nenasvedčuje.