• Koktanie

    Dobry den pani doktorka. Pisem Vam, pretoze poradna dr. Kasakovej je docasne pozastavena. Mam 10,5 rocneho syna, ktory asi cca pred 1 mesiacom zacal dost intenzivne koktat. Kym zacne plynulejsie rozpravat, prve slova su vzdy koktajuce. Je to zdravy, sikovny chlapec, v skole ma velmi dobre vysledky. Dnes sa mi s placom priznal, ze sa mu spoluziaci v skole smeju. Prosim Vas, viete mi poradit o aku vadu ide? A ako riesit problem s posmievajucimi sa spoluziakmi? Dakujem Vam za okukolvek radu, naozaj ma to velmi trapi.

    Dobrý deň,
    určite sa obráťte na pedagogicko-psychologickú poraďňu, mesiac nie je ešte dlhá doba aby sa koktanie fixovalo. Určite vám budú vedieť odporučiť ďalší postup - a vášmu synovi môže prospieť rozhovor s odborníkom - a nájsť opäť stratenú sebaistotu a sebadôveru. Čo sa týka spolužiakov, hovorte s ich triednou učiteľkou, prípadne môžete dať podnet na diskusiu psychológa s deťmi v triede, kde sa budú môcť deti rozprávať o takých citlivých témach ako je tolerancia, prijímanie inakosti, agresivita, šikana, ich vlastný hodnotový rebríček...
    Hoci to bude znieť paradoxne, keď sa taká to konfliktná situácia v triede správne podchytí, môže byť pre deti obohatením a dôležitou životnou skúsenosťou. Držím päste.