• manzel nevie kontrolovat svoj hnev

    dobry den,
    poprosila by som o radu...som vydata rok...spolu sme chodili pred manzelstvom dva roky...odkedy sme sa vzali manzel zmenil spravanie...nevie kontrolovat svoje nervy a vybuchne casto aj na verejnosti kvoli uplnym hlupostiam...neviem co robit..hambim sa za jeho spravanie...ked sa vsetci na ulici za nami otacaju...a jemu je to jedno...takisto sa hadame doma..nekontroluje svoju hlasitost a uz sa hanbim aj pred susedmi....rozmyslam casto o rozchode...stale sa po hadke snazime udobrit...ale este mi vykrici ine veci, ktore ani s hadkou nesuvisia a snazi sa zvalit vinu na mna...neprizna si, ze hadku vyvolal on..obaja mame 26 rokov a rozmyslame o detoch...ale po kazdej hadke s nim ma prejde chut mat deti...pri predstave, ze sa k nim bude spravat rovnako..alebo budu zit v takejto domacnosti...dakujem za odpoved

    Dobrý deň Liana,
    zmena v správaní vášho manžela môže súvisieť so svadbou - dovtedy bolo treba o partnerku "bojovať", urobiť maximum pre to, aby si vás získal a udržal, svadba môže byť definitívnym spečatením zväzku a tiež i signálom, že už sa netreba snažiť. A vtedy sa často začínajú objavovať i tie stránky osobnosti, ktoré dovtedy boli len nenápadné, prípadne skrývané. Často si však v zamilovanosti neuvedomujeme niektoré skutočnosti, a po prekročení určitých hraníc ich už nie je možné nevidieť a je potrebné ich začať brať do úvahy.
    Váš manžel má podľa všetkého ťažkosti s kontrolou svojho hnevu a agresivity - v situácii, keď ho jeho hnev zaplaví, nie je veľmi šanca aby bol prístupný argumentom - je potrebné s ním na túto tému hovoriť v pokojnej situácii, vopred sa na tento rozhovor pripraviť a hovoriť o svojich pocitoch, o prežívaní, že dlhodobo môže jeho nekontrolovaný hnev spôsobiť, že od neho budete chcieť odísť. A spolu hľadať riešenia, ako tento hnev dostať pod kontrolu, porozumieť čo sa s ním deje, čo spúšťa jeho náhle impulzy agresivity - na to je veľmi dobrý priestor v terapii. Verím že je medzi vami veľa lásky, bolo by škoda keby ju hnev mal zničiť. Veľa šťastia.