• ako postupovať pri rozvode?

    Dobrý deň!
    Som matka dvoch detí,jedno má 6 a druhe3.Chcela by som poradiť ako mám postupovať ked sa chcem rozviesť!S manželom sme manželmi 10rokov,pred tým sme spolu žili asi 5rokov,v podstate sme boli pre každeho prva važna znamosť!Už pár rokov som vo vzťahu nešťastná!Manžel ma v ničom nepodporí,všetko ohundre na všetko nadava.Skoro všetko čo urobím je zle a nadava mi!Bolo a aj je to pre mna ako psychický teror!Za nič ma nepochvali,je nechcem aby ma na rukach nosil ale aspom keby som videla že to čo robím pe neho,deti a domacnosť si váži!Myslela som,že už nikdy nebudem šťastna,nemala som ani kam s deťmi odísť aj ked som vela krat o tom uvažovala!No moji rodičia su socialne odkazaní.
    Nedavno som stretla človeka,muža s ktorým mi je nozaj dobre a zalubili sme sa do seba.Pri nom cítim čo som pri svojom mužovi nikdy necítila.Mame veľa spoločneho,rozumieme si a chceli by sme bať spolu!A tu neviem ako a kam sa najskor obrátiť!Manžel tuší že som sa asi zamilovala ale ešte som mu svoje umysly neoznamila.Bojím sa že mi začne robiť peklo zo života.Mne teraz končí materska dovolenka a hladam si zamestnanie.Chcela by som si potom najst byvani pre mna a deti ked sa finančne postavím na nohy.Chcem sa spýtať čo mam najskor urobiť ako požiadam o rozvod??Mam sa s manželom porozpravať a rozumne dohodnúť?Hlavne nechcem prísť o deti a ani jemu nebudem braniť v stretavaní s nimi!!!Som zufala a psychicka začínam byť z toho unavena!Velmi by som chcela byť s priatelom a ubija ma že teraz sa nemožem žiadno pohnuť z miesta a riešiť to!dakujem za odpoved

    Dobrý deň Bambulka
    v prvom rade je dôležité nájsť v sebe rozhodnutie a odhodlanie - čo chcem urobiť, ako si chcem zariadiť svoj život, zvážiť aké sú možnosti, čo všetko ma asi čaká...lebo nikto nevie vopred odhadnúť ako sa bude situácia vyvíjať.
    Druhý najdôležitejší človek, s ktorým si budete musieť situáciu veľmi dobre premyslieť je váš priateľ - ak máte spolu neskôr fungovať, mali by ste sa veľmi otvorene rozprávať o všetkom, čo sa deje, čo sa môže diať, o tom či sa cítite byť obaja dostatočne silní a podporení "ísť do toho".
    Určite treba hovoriť aj s manželom - z vašich slov rozumiem, že sa obávate jeho reakcie, jeho hnevu a prípadnej agresivity.
    Možno máte vo svojom okolí rozvedený pár, kamarátku, ktorej by ste sa mohla popýtať ako postupovala ona - tiež je možné kontaktovať právnika a poradiť sa s ním o možnostiach, ďalších krokoch - jednak čo sa týka detí, ale i spoločného majetku, záväzkov...
    A tiež budete musieť hovoriť s deťmi - pre ne tá situácia bude najťažšia, preto je potrebné veci riešiť - ak budete pevne rozhodnutá, čo najjasnejšie a najrýchlejšie, naťahované rozvody sú pre deti veľmi traumatizujúce. Určite pre ne zostanete obaja rodičmi,ktorí ich budú stále milovať - to im treba veľmi často hovoriť, budú potrebovať veľa vašej lásky a podpory.
    Nečaká vás jednoduché obdobie, preto je dôležité mať v sebe čo najjasnejšie, preskúmané všetky možnosti a vyhľadanú maximálnu podporu - od rodiny, blízkych, priateľov...
    Držím päste.