• pred ockovanim

    Dobry den!
    Chcela by som sa opytat, ci mozno nejakym sposobom zabranit dlhodobejsej bolesti noziek po ockovani. 5-rocny syn ma byt ockovany povinnou vakcinou proti ciernemu kaslu, zaskrtu a tetanu a chcem sa opytat, co je dobre urobit, aby sa eliminovali pripadne problemy. Dcerka totiz znasala ockovanie v tomto veku velmi zle, v podstate dva tyzdne poriadne nechodila alebo len krivala, po dvoch tyzdnoch dostala jeden den 40-stupnove teploty a po nich to nahle preslo, bolest ustala. Predpokladam, ze to bola extremna reakcia, no i tak by som rada poznala vas nazor, ci je dobre po ockovani nechat dieta radsej oddychovat, sediet, nezatazovat nozku, alebo naopak nechat ho behat, bicyklovat, ist do skolky a pod. Co by mohlo byt, podla vasich skusenosti, vhodnejsie? Obklady som davala väcsinou hned v ambulancii, pripadne aj vecer pred spanim, s opuchmi sme problemy nemali, lieky som tiez nedavala. Dakujem za radu.

    Vaša staršia dcérka bola pravdepodobne očkovaná inou vakcínou, než ako sa očkuje teraz. Táto je k deťom veľmi šetrná a uvedené búrlivé reakcie nebývajú. Zväčša ani obklad nie je potrebný.
    V každom prípade odporúčam 24 hodín po očkovaní kľudnejší režim, žiaden tréning, plávanie rehabilitačné cvičenie.