• dcera

    Dobry den,mam dceru 19r.,ktora tento rok maturuje na OA.Nikdy nemala problemy s ucenim,povedala by som,ze to zvladala v pohode. Teraz som bola na rodicovskom zdruzeni, kde som ostala absolutne v soku.Dozvedela som sa, ze sa absolutne neuci a skolu flaka.Nasla si priatela,kt.ma 30rokov a byva v prenajme.Ona odisla za nim.Domov sa chodi len prezliect a vymenit veci do skoly.Som s nou sama a doteraz sme mali vyborny vztah.Ale ja uz nevladzem.Neda sa s nou uz ani normalne rozpravat.Nikto pre nu uz neexistuje len priatel ale ja z neho nemam dobry pocit.Akoby uz zavrhla celu rodinu.Je na nho uplne naviazana a na vsetko ostatne kasle.Absolutne nechapem, co sa s nou porobilo.Vyborne sme si rozumeli a ja som sa ju snazila vychovat najlepsie ako som vedela.Velmi mi na nej zalezi a chcem, aby si dokoncila skolu.Pritom este pred pol rokom chcela ist aj na vysoku.No teraz zacinam pochybovat,ci vobec zmaturuje.Nepomaha nic.Snazim sa s nou normalne rozpravat a vysvetlit jej ako to v zivote chodi.Ale niekedy aj nakricim a vtedy tresne dverami a odide za nim.Uz to takto nevladzem dalej,stale placem a boli ma zaludok.Akoby som uz pre nu neexistovala. Mna to ale velmi trapi.Som na nu velmi citovo naviazana a vzdy som jej chcela len to najlepsie.Prosim,ako ju presvedcit,aby si vstupila do svedomia a zacala sa aspon ucit,aby dokoncila skolu.A taktiez by bolo najlepsie,keby byvala doma a najradsej by som bola,keby vztah ukoncila ale o tom nechce ani pocut.myslim si, ze jej priatelovi to je jedno a len ju vyuziva.Som v koncoch.Prosim,poradte mi.Dakujem

    Dobrý deň Naďa
    verím že je to náročné pre mamu sledovať ako sa dieťa zamiluje, stráca hlavu aj "rozum" pre cudzieho muža a prestáva byť už vašim dievčatkom, s ktorým ste mala krásny vzťah a zrazu sa správa inak, odcudzuje sa, prestáva sa učiť, poslúchať...
    Vaša dcéra je už formálne dospelá, takže zodpovedá za svoje činy a rozhodnutia.
    Skúste sa s ňou dohodnúť na spôsobe vášho spoločného fungovania - momentálne to vyzerá, že dohoda podľa vás je aby sa vrátila domov, nechala priateľa, dokončila školu, šla na výšku... Aké sú dcérine predstavy o jej živote? O čom sníva, po čom túži, na čom jej záleží? Ak sa vám podarí vytvoriť priestor medzi vami dvoma na zdieľanie, bez kritického hodnotenia a presadzovania vlastných predstáv, verím že sa zvýši ochota oboch načúvať tej druhej strane. Vy máte o ňu strach - to dcére skúste tlmočiť - aj ako sa cítite keď nie je doma, keď sa obávate o jej budúcnosť ak si nedokončí strednú školu - možno s ňou preberte reálne možnosti na trhu práce, pri sebauplatnení s neukončeným vzdelaním, bez vyučenia...a partnera teraz vidí cez zamilované okuliare - určite jej ten vzťah niečo dáva - skúste prejaviť záujem i o tú časť jej bytia - možno i tade vedie cesta k vášmu opätovnému zblíženiu. Držím vám obom päste.