• Neviem ako ďalej

    Dobrý deň! S mojim manželom som sa zoznámila ako 16 ročné neskúsené dievča, zobrali sme sa po 8 rokoch. Dovtedy sme spolu bývali u mojich rodičov a začali sme si pristavovať k rodinnému domu . Všeto bolo v poriadku, rozumel si aj s mojimi rodičmi. Akonáhle sa nám narodila dcérka po roku manželstva nastal zvrat. Malá Maťka nemohla byť so starými rodičmi, vraj môže byť len raz do týždňa s nimi. Pritom bývame v jednom dome, s jednými vchodovými dvermi ale na poschodí. Máme tam 3 izby, len kuchyňa je spoločná. Po 2,5 roku sa nám narodila druhá dcérka a stalo sa to ešte horším. Nepomáha mi v domácnosti ani s deťmi.Viac začal chodiť do krčmi s kamarátmi. Začali škaredí nadávky aj pri dcérke, ktorá mala len 2 roky. Teraz, keď majú baby 3,5 a 1 rok si dovolil ešte viac. Mal vypité, pohádali sme a on ma fyzicky napadol až som chvíľu slabo počula. A to všetko pred očami detí. Ani sa neospravedlnil, vraj som si zaslúžila. A ešte k tomu máme na krku hypotéku k rodičovskému domu, kde polovicu vlastním ja a polovicu moja mamina,nakoľko mi tatino umrel. Neviem ako ďalej, nedá sa s ním rozprávať. Mám podať žiadosť o rozvod?

    dobrý deň,

    viete, nikto nemá nárok vám hovoriť, že ste si zaslúžila. je to hrozné. znie to ako by mal problém so svojím sebavedomím a mocou. pravdepodobne s v niektorej oblasti svojho života cíte bezmocne alebo !dole". ak cítite, že o manžela ešte stojíte a chcete to s ním ešte skúsiť, skúšajte manžela "prebrať" zo stavu, v ktorom má pocit, že si môže na vás toľko dovoliť. hovorte s ním o tom, že sa nespráva adekvátne a že očakávate zmenu a že očakávate, že sa vám ospravedlní. nesmiete sa ho báť. je dôležité odsledovať, kedy sa ho chytá zúrivosť a má tendenciu si ju odregovať na vás tak, že vás bije. má jeho zúrivosť aj nejaký obsah? aká je vaša hypotéza, že prečo sa mu to deje? ak to viete, zistíte, pýtajte sa ho na to, zistite o tom viac a potom sa s ním o tom bavte. je dôležité vniesť vaše problémy do vašeho spoločného života a komunikácie.
    zároveň nestraťte zo zreteľa fakt, že násilie je nebezpečné. voči vám samej a aj voči deťom. a že taktiež je dôležité aby ste sa chránili a bránili. ak príde opitý, vymknite ho alebo mu vyhraďte izbu alebo... a následne, ked je v pohode, ho na toto upozornite.
    ak to bude pretrvávať, je asi namieste vyhľadať rodinného terapeuta, políciu, ....jednoducho zaujať postoj, ktorý vás a deti bude chrániť. je možné, že aj rozvod je na mieste a potom musíte konať.

    ak budete pracovať na vzťahu, páči sa, pre inšpiráciu:
    stanovte si s manželom pravidlá hádania sa a diskutovania. povedzte mu, že sa s ním rozvediete ked nezmení svoj prístup k vám a k deťom. premyslite si to, premyslite si aj argumenty a aj si premyslite "návody" ako to chcete/môžete žiť ďalej váš spoločný život. kto bude o čom rozhodovať atd. pravdepodobne to nebude ľahké a pôjde to len po motivácii či postupne, časom a tlakom. uvidíte. je naozaj na vás aby ste prebrali trochu aktívnej role a dali najavo, že je nevhodné, ak sa takto prejavuje pred deťmi a vám ubližuje. nebuďte obeť.

    pomoc môžete hľadať aj v radách u organizácii, ktoré sa zaoberajú násilím na ženaách a v domácnosti (vid internet, podľa hesiel).