• škôlka

    Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, mam 3,5ročného syna,ktorý začal v septembri 2008 navštevovať škôlku. Nechodil tam veľmi rád, ale šiel a neplakal. No keďže začal byť často chorý,tak bol viac doma ako v škôlke. V januári, keď asi po mesačnej pauze išiel znova, tak preplakal aj celý deň a keďže opäť ochorel a narodilo sa nám bábätko,tak som ho nechala doma, aby nenosil domov bacily. Teraz je zdravý a mala som v pláne od mája ho dať opäť do škôlky, no on nechce o škôlke ani počuť. Snažím sa ísť von vtedy, keď idú aj škôlkari, že pôjdeme s nimi a budem s ním, ale on sa nechce k ním ani priblížiť. S inými deťmi sa hrá. Tak som sa rozhodla, že ho od mája ešte nedám, lebo potom budú opäť prázdniny a od septembra by si zvykal od znova. Ale uvažujem, či ho od septembra dávať, či si ho nenechať doma. Pýtam sa, prečo ho mám trápiť, keď tam nechce chodiť a môže byť so mnou doma, ale na druhej strane si kladiem otázku, či by sa v škôlke viac nevyvíjal, či sa tam viac nenauči. Manžel chce, aby v septembri šiel, no ja neviem, čo robiť. Ja by som ho asi radšej nechala ešte rok doma. Poraďte mi prosím, ako sa rozhodnúť. Ďakujem

    Výhodné je, že do tej škôlky ísť nemusí. Povinná je škôlka až posledný rok pred nástupom do školy. A to sa zrejme odvíja od toho, že to stačí, aby sa dieťa pripravilo na prechod do školy.
    Pokojne nechajte dozrieť čas aj vaše rozhodnutie. Pokračujte v chodení za škôlkármi, no chodievajte len okolo, nenúkajte mu, aby išiel za deťmi. Ak prejaví záujem a bude sa chcieť s nimi alebo pri nich pohrať, podporte ho.
    Skúste porozmýšľať o tom, čo by tak mohol stratiť a čo získať, keby chodil do škôlky a čo stratí a získa, ak ostane doma a bude s vami. Spíšte si zoznam a "meditujte" nad ním, pokúste sa nazrieť na všetky veci, ktoré si vypíšete, z rôznych uhlov pohľadu. A postupne sa dopracujete k nejakému rozhodnutiu.
    A možno váš syn za tých pár mesiacov bude schopný bez väčšieho zaváhania nastúpiť do škôlky a nebude treba nič riešiť.