• nešťastná

    Dobrý deň,neviem či otázku adresujem správne,ale skúsim.Som mamou 3 ročného a 7 mesačného syna.Starší syn prechádza obdobím vzdoru, ale je to šikovný chlapec,do všetkého sa rád zapája,rád mi pomáha,no problém spočíva skôr vo mne.Keď mu niečo poviem,aby urobil (choď sa vycikať,uprac si hračky) a nepočúvne ma ani na 30 krát,strašne ma to vytočí a začnem na neho kričať.Potom ma to mrzí a chcela by som to vrátiť späť.Už som z toho zúfalá.Každý večer plačem,nechcem ,aby vyrastal len v kriku.Veľmi by som to chcela zmeniť,ale neviem ako.Ako sa naučiť ovládnuť,keď nechce poslúchnuť?Keď niečo chce a nemôže to a dostane záchvat plaču,vtedy to s kľudom zvládnem,ale to nepočúvanie ma strašne hnevá.Prosím Vás,poraďte mi čo mám robiť,aby som sa vedela ovládnuť a nekričala na neho?

    Skúste najmä iné možnosti: nie opakovanie 30x, ale len dva razy a potom ho vezmite na ruky a choďte s ním na záchod (ak sa bráni, nechajte ho tak), ponúknite sa mu, že spolu hračky upracete, odložte hračky do skrine, kam nedočiahne....
    Niekedy je fajn hodiť si korunou (možno ale skôr, už po druhom upozornení) a jedna strana je krik alebo hlasné a dôrazné upozornenie a druhá pokojné vyjednávanie alebo použitie nejakej inej ako "kričiacej" metódy. Tým, že vedome použijete silu svojho hlasu, budete sa menej cítiť ako obeť a zmenšia sa vaše výčitky svedomia. A tým, že budete náhodne kričať alebo nekričať, vaše dieťa nebude čakať na krik, ale bude schopné zareagovať skôr na to, čo od neho chcete.