• detská izba

    Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v neštandardnej otázke. Máme 3 deti, chlapec 6r., dievča 4,5r, chlapec 1r. Štvrté bábo je na ceste. Máme dve detské izby a chystáme sa ich prerábať. Nevieme sa však rozhodnúť, ako ich rozdeliť. Mám ideu,že menšia izba by mohla byť kľudová - teda 3 deti by tam spali, oddychovali a syn od septembra by tam mal písací stolík na učenie, keďže nastupuje do školy. Väčšia izba by mohla byť herňa, teda všetky hračky by boli uložené v nej, pričom by sme tam asi museli vyčleniť aj miestečko výlučne pre staršie deti, kde by im mladšie nemohli hru kaziť. Rozmýšľam však, či staršie už predsa len nepotrebujú trochu viacej súkromia, či im nevyčleniť samostatnú izbu - no museli by v nej byť obaja. Lebo neraz sa stáva, že pred najmladším utekajú, alebo ho vyložia za dvere, pretože im kazí hru a zlostia sa na neho. Rada by som sa rozhodla pre tú verziu, ktorá by pozitívnejšie ovplyvňovala ich vzájomné súrodenecké vzťahy. Ďakujem za radu. Lucia

    Ťažko si vybrať, lebo obe riešenia majú svoje pre aj proti. Ak je vaším cieľom podporovať súrodenecké vzťahy, mali by deti tráviť spolu čas - či už sa budú trochu škriepiť alebo nie. Na druhej strane vekový rozdiel a vyspelosť starších detí príliš nepodporuje túto spoločnú verziu.
    Možno by ste mohli nechať deti dohromady, kým štvrté dieťatko nebude mať aspoň rok (aby sa tretie dieťa necítilo zatiaľ vyčlenené) a potom ich rozdeliť do dvoch izieb - starších a maldších, prípadne chlapcov a divčence... ale dovtedy sa môžu meniť kritériá a priority, takže o členení v budúcnosti je lepšie sa rozhodovať, keď to bude aktuálne.