MUDr. Lenka  Reismüllerová

Poradňa gynekológa

MUDr. Lenka Reismüllerová

Počet otázok: 4008

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Lenka Reismüllerová, ktorá pracuje na II.Gynekologicko-pôrodníckej klinike v Bratislave a súčasne pôsobí v Centre asistovanej reprodukcie ISCARE Bratislava.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.


Z dôvodu čerpania dovolenky pani doktorky je poradňa gynekológa do 29. septembra 2013 pozastavená. Svoje otázky môžete zadávať opäť po tomto termíne. Ďakujeme za pochopenie.

Témy
Odkaz na otázku

ruzovy vytok

dada, 19.10.2014 (12:51)
Dobry den, MS som dostala 4.oktobra a skoncila okolo 10.oktobra..a tak som cakala, ako kazducky mesiac okolo 18 teho oktobra ovulaciu, ktora u mna zacina vzdycky hustym hlienom, ktory sa kazdym dnom meni az je uplne riedky, cize vrchol ovulacie, cize toho 18 teho oktobra..vzdy v tom obdobi pocitujem aj bolesti v podbrusku, takze viem, ze ide o ovulaciu.MS nemeskava..lenze tento mesiac je uplne iny, ziadny hlien, ziadne bolesti, len dnes 19 teho, kedy som uz mala mat vrchol ovulacie som namiesto mojich ovulacnych priznakov mam ruzovy vytok..pohl.styk s manzelom sme mali po MS asi dva dni, co su neplodne, odvtedy nic, tak nepredpokladam tehotenstvo..o co moze ist??zeby sa mi po rokoch zmenili priznaky ovulacie z nicoho nic z hlienu a bolesti iba na ruzovy vytok, ktory trva zatial jeden den??dakujem velmi pekne za odpoved
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
menštruačný cyklus je variabilná záležitosť, vplyv má psychické nastavenie, záťaž, stres, strava, fyzická aktivita,....
nemusí sa rovnako preukazovať každý mesiac
zatiaľ by som vyčkala na novú menses, odsledujete si nový cyklus a uvidíte
pokiaľ sa nesnažíte o tehotenstvo, tak presnú ovuláciu až tak sledovať nemusíte
s pozdravom
Odkaz na otázku

VVCH plodu

Katka, 18.10.2014 (18:06)
Dobrý deň, už som Vám raz písala, ale zrejme moja otázka nebola odoslaná, tak ešte raz...
Pred niekoľkými týždňami sa mi v 34. týždni narodil synček, ktorý mal vrodenú vývojovú chybu - nezrelý teratóm v oblasti krku (malígny) a krátko po narodení zomrel. Príčinou smrti bola intrauterinná asfyxia pokračujúca aj po pôrode. V pitevnej správe boli uvedené aj ďalšie nálezy, z ktorých väčšina mi nič nehovorí (pneumonia adnata, oedema cerebri gr. minoris, foetus immaturus vitalis, renculisatio renum, haemopoiesis extramedularis /hepatis/).
Chcela by som sa spýtať, či môže mať niečo z tohto či samotný teratóm vplyv na prípadné ďalšie tehotenstvo alebo je možnosť, že sa to môže zopakovať. Sú potrebné genetické alebo iné vyšetrenia aj pred otehotnením alebo len na začiatku tehotenstva?
Ešte dodám, že o žiadnych vývojových chybách sme vopred nevedeli, prišlo sa na to až pri pôrode, celé tehotenstvo bolo všetko v poriadku, vyšetrenia, ultrazvuky, nič nenasvedčovalo tomu, že niečo nie je v poriadku. Rodila som v 34. týždni sekciou (druhou v poradí), bola som hospitalizovaná v nemocnici kvôli predčasným kontrakciám (spôsobenými zrejme akútnou vaginitídou).
Ďakujem za radu.
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
z toho čo popisuje patológ v správe nie je podozrenie na nejaké geneticky prenosné ochorenie, popisované nálezy súvisia len s primárnym ochorením a s predčasným pôrodom nezrelého plodu a s ťažkou asfyxiou a novorodenckým zápalom plúc
teratóm ako taký tiež nemá genetický podklad, preto sa zrejme jednalo o sporadickú mutáciu plodu
predpokladám , že vám nedoporučili zatiaľ žiadne ďalšie testy...
situácia sa nemusí opakovať v ´dalšom tehotenstve, i keď chápem, že máte obavy
s pozdravom
Odkaz na otázku

bolesti

gemma123, 15.10.2014 (07:50)
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Bolia ma kríže, mám bolesti v slabinách niekedy slabšie niekedy silnejšie a bolí aj podbruško ako na ms a sem-tam ma aj pichne v pravom alebo ľavom vaječníku...ms mám dostať za cca 2dni...prosím môže sa jednať o nejaký závažný problém? tehotenský test bol negatívny ďakujem za radu
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň, podobné bolesti sú pred menštruáciou normálne
jedná sa o predmenštruačný sy.
s pozdravom
Odkaz na otázku

možnosti

Mon, 13.10.2014 (09:37)
Dobrý deň prajem, chcela by som sa poradiť ohladne 2 vecí.
1. Ako prvé: snažíme sa s manželom už dlhší čas o bábo no nedarí sa, máme už aj nejaké vyšetrenia za sebou, ja prakticky všetko o.k, cyklus pravidelný, ovulácia taktiež, akurát manželovi vyšiel zlý spermiogram. 2 mesiace užíva zinok, selén, existuje nejaká konkrétna možnosť ako zvýšiť prirodzeným spôsobom možnosť otehotnenia, v nejakém konkrétnom čase, napr si na novembrový cyklus naplánujeme s lekárom nejaký presný stanovený postup krokov, tak aby sme maximalizovali šancu na otehotnenie, viete niečo viac než len doma sa snažte každé 2 -3 dni a o 2 mesice sa ukážte, či sa dá naplánovať niečo viac, zefektívniť snahu, čo uhradí poisťovňa?
2. ako druhé by som rada vedela, že ak by sa náhodou išlo umelým oplodneným a mali by sme záujem aj o genetickú diagnostiku embria pred vkladaním, že by sa aj urobila, čo všetko sa s toho ja dozviem pred vkladaním? že by sa urobila diagnostika dvoch embrií napríklad, a vkladať len jedno, to čo zdravšie bude vychádzať? je toto možé? Mám nárok pred vkladaním vidieť výsledky tejto genetiky tohto embria, a podľa toho sa ja rozhodnúť ? mám nárok si povedať len vkladať zdravé XX, a nie XY? Keď by som videla tie výsledky mám nárok sa takto rozhodovať čo zdravé vkladať?
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
v prvom rade veľmi záleží na tom do akej miery je spermiogram zlý. Na spontánne otehotnenie je potrebných aspoň (teda minimálne) 5 miliónov pohyblivých spermií. Ak je táto základná podmienka splnená je možné sa snažiť o spontánne otehotnenie. V takom prípade by som doporučila návštevu lekára v čase predpokladanej ovulácie aby určil presný čas kedy dôjde k uvoľneniu vajíčka. Urobí tak na základe ultrazvukového vyšetrenia eventuálne na základe hormonálneho vyšetrenia. Ak sa snažíte dlhšiu dobu je ideálne zvýšiť šancu aspoň insemináciou (zavedenie spermií priamo do dutiny maternice - po hormonálnej príprave a monitorovaní menštruačného cyklu). Stále je však podmienkou aspoň 5 mil. pohyblivých spermií. Poplatok za insemináciu je v rôznych centrách rozdielny. U nás v ISCARE as je poplatok 75 eur. Poisťovňa tento zákrok nehradí.
Čo sa týka vašej druhej otázky, v rámci umelého oplodnenia je možné vyšetrenie genetickej výbavy embrya, ide o tak zvanu predimplantačnú genetickú diagnostiku. Tento zákrok nie je hradený poisťovňou, ide cca o 200 eur na vyšetrenie jedného embrya. Je možné vkladať zdravé emebryo ale selekcia podľa pohlavia je neetická.

ďakujem za odpoveď, len ešte chcem vedieť či mám nárok vidieť výsledky, osobne ich vidieť, tej predimplantaenej genetickej diagnostiky všetkých embrii u ktorých by sa to vykonávalo, vidieť ich ešte pred vkladaním, to mi bude postačovať. Nieže ja zaplatím napr 2 x 200 E diagnostiku dvoch embrii,a výsledky oboch nebudem môcť videiť pred vkladaním. Dúfam že sa toto nemôže stať. Môžem vidieť výsledky pred vkladaním? vidieť výsledky oboch a vložiť jedno. Mám na toto nárok?
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
iste , na všetky výsledky máte nárok.
Odkaz na otázku

rada

Anka, 12.10.2014 (12:15)
Dobrý deň, chcela by som vedieť, že po akom čase sa najskôr môže urobiť vklad embria, po predchádzajúcom potrate v 18 tt. Máme ešte 3 zamrazené embriá z minulosti, keď sa nám nedarilo otehotnieť. nakoniec sa podarilo prirodzene, boli to dokonca dvojičky, no vtedy bol plán keby som neotehotnela prirodzene že by sa vkladalo jedno, pre menšie komplikácie v tehotenstve. No takto to nešťastne dopadlo v 18 tt s dvojičkami sa mi otvoril krčok, začala odtekať plodová voda. Je tomu presne 10 týždňov a mám normálnu v poradí už druhú menštruáciu po potrate. Isto nechcem sa rok snažiť a trápiť s otehotnením (náš dôvod prečo sa vtedy v minulosti dlho nedarilo bol manželov zlý spg), a riskovať že sa to podarí až po veľmi dlhej dobe, a veľký risk že by boli dve? Toto moje tehu čo bolo som chodila potom do poradne normálne k mojej obvodnej gynekologičke. Povedala mi potom že v budúcnosti by bolo dobré zašiť krčok ak by sme chceli ešte mať dieťa. Chcem sa pteto opýtaž či centrá as. reprodukcie mávajú aj ambulancie pre rizikové už tehotenstvo, a či vedia urobiť bežne hospitalizáciu pacientky v prípade že si to rezikové tehotenstvo vyžaduje, či urobia aj to zašitie krčka, či môžem si tam toto všetko u nich v centre as. reprodukcie naplánovať, robia všetkú túto starostlivosť o rizikové tehu, až do pôrodu? aj pôrod, robia aj cisárske rezy? A po akom čase od potratu v 18 tt môže sa najskôr urobyť vklad embria, cielene jedného? ´Ja mám 31 r manžel 37 r, dakujem
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
po potrate, obzvlášť ktorý bol sprevádzaný aj kyretážou (čistením dutiny maternice) odporúčam počkať pred vkladom ďalšieho embrya 2-3 mesiace. Čo sa týka starostlivosti o tehotné pacientky, je to veľmi individuálne a nemôžem hovoriť za iné centrá. U nás sa v niektorých prípadoch staráme o niektoré "svoje" gravidity v spolupráci s gynekologicko-pôrod. klinikami. Všetky centrá čo máme na Slovensku neposkytujú lôžkovú starostlivosť, preto starostlivosť o pacientku po cerclage (zašitie krčka maternice) spadá do starostlivosti kliník. Väčšinou však lekári v centrách asistovanej reprodukcie pracujú aj na klinikách preto je to v podstate jedno! Každopádne by som zatiaľ vo vašom prípade nerobila paniku, nemusí sa scenár v ďalšej gravidite vôbec opakovať.
Odkaz na otázku

adipex

jusepa , 12.10.2014 (11:43)
Dobry den pani doktorka poprosim o radu cchem vyskusat na dva tyzdne adipex ale chcela by som vediet ci mi nejako moze ublizit brala som ho pred par rokmi tiez kratkodobo a nemala som komplikacie teraz som nachladena mozem kombinovat paralen horuci napoj?dakujem
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
ak ste zdravá , môžte užívať tento preparát, ak však máte nejakú virózu je zbytčné popri ličebe paralenom braž i adipex, najprv sa vyliečte a potom chudnite
s pozdravom
Odkaz na otázku

Rh faktor

NiKi7, 10.10.2014 (11:54)
Dobrý deň, pani doktorka,
chcela by som sa spýtať, či pozitívny Rh faktor krvi u oboch partnerov má nejaký negatívny vplyv na otehotnenie alebo samotný vývin bábätka. Môžu nastať "vďaka tomu" nejaké komplikácie? Moja krvná skupina je 0+ a partnerova je A+.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a prajem pekný zvyšok dňa.
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
nie
je to v poriadku,
s podzravom
Odkaz na otázku

polypy/histologická správa

Yarka, 07.10.2014 (15:54)
Dobrý deň,
prosím Vás, mám otázku - moja mamka cca pred 3 rokmi krvacala, zistili jej polyp a podstúpila kyretáž. Teraz - v auguste opäť začala krvácať, opäť jej zistili polypy a opäť podstúpila kyretáž. Po kyretáži dosť dlho krvacala. Do správy z histologie jej napísali: "útržky hyperplastického endometria simplexná a komplexná hyperplázia s riasinkovou metapláziou a fokalnymi cytologickými abnormitami až miernymi atypiami a lamela pravidelného dlaždicového epitelu" Prosím, čo znamená popis v tejto správe? A ako by ste postupovali v ďalších krokoch? Má 61 rokov. Vďaka za odpoveď
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň, ak sú prítomné cytologické atypie , je na zvážení vášho obvodného lekára či nieje na mieste dop.pacientke hysterektomiu-odstránenie maternice, v tomto veku maternica i tak už nemá žiadnu funckiu
s pozdravom
Odkaz na otázku

Bylinky

Majka, 05.10.2014 (13:32)
Dobrý deň,

mám problém s pleťou, čítala som, že tabletky z byliny saw palmetto je účinný na vyrovnanie hormónov, a zníženie testosterónu a môže pomôcť. Je to bezpečné úžívať?

Taktiež i bylinky red clover a fenugreek.
Čo si o tom myslíte? Môžu mať vedľajšie negatívne učinky? ďakujem.
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň, saw plameto sa používa hl.ako dopl.ličba pri prostate u mužov,
skôr by som vyhľadala bylinné produkty vhodnejšie priamo pre ženy, existujú viaceré bylinné čaje, kt. by mohli byť vhodné
tiež zaraďte do stravy kremík, prípadne výťažky z prasličky, dostatoťný pitný režim, vitamíny v ovocí a zelenine
neokyselujte organizmus
s pozdravom
Odkaz na otázku

možnosti

Mon, 04.10.2014 (14:13)
Dobrý deň prajem, chcela by som sa poradiť ohladne 2 vecí.
1. Ako prvé: snažíme sa s manželom už dlhší čas o bábo no nedarí sa, máme už aj nejaké vyšetrenia za sebou, ja prakticky všetko o.k, cyklus pravidelný, ovulácia taktiež, akurát manželovi vyšiel zlý spermiogram. 2 mesiace užíva zinok, selén, existuje nejaká konkrétna možnosť ako zvýšiť prirodzeným spôsobom možnosť otehotnenia, v nejakém konkrétnom čase, napr si na novembrový cyklus naplánujeme s lekárom nejaký presný stanovený postup krokov, tak aby sme maximalizovali šancu na otehotnenie, viete niečo viac než len doma sa snažte každé 2 -3 dni a o 2 mesice sa ukážte, či sa dá naplánovať niečo viac, zefektívniť snahu, čo uhradí poisťovňa?
2. ako druhé by som rada vedela, že ak by sa náhodou išlo umelým oplodneným a mali by sme záujem aj o genetickú diagnostiku embria pred vkladaním, že by sa aj urobila, čo všetko sa s toho ja dozviem pred vkladaním? že by sa urobila diagnostika dvoch embrií napríklad, a vkladať len jedno, to čo zdravšie bude vychádzať? je toto možé? Mám nárok pred vkladaním vidieť výsledky tejto genetiky tohto embria, a podľa toho sa ja rozhodnúť ? mám nárok si povedať len vkladať zdravé XX, a nie XY? Keď by som videla tie výsledky mám nárok sa takto rozhodovať čo zdravé vkladať?
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
v prvom rade veľmi záleží na tom do akej miery je spermiogram zlý. Na spontánne otehotnenie je potrebných aspoň (teda minimálne) 5 miliónov pohyblivých spermií. Ak je táto základná podmienka splnená je možné sa snažiť o spontánne otehotnenie. V takom prípade by som doporučila návštevu lekára v čase predpokladanej ovulácie aby určil presný čas kedy dôjde k uvoľneniu vajíčka. Urobí tak na základe ultrazvukového vyšetrenia eventuálne na základe hormonálneho vyšetrenia. Ak sa snažíte dlhšiu dobu je ideálne zvýšiť šancu aspoň insemináciou (zavedenie spermií priamo do dutiny maternice - po hormonálnej príprave a monitorovaní menštruačného cyklu). Stále je však podmienkou aspoň 5 mil. pohyblivých spermií. Poplatok za insemináciu je v rôznych centrách rozdielny. U nás v ISCARE as je poplatok 75 eur. Poisťovňa tento zákrok nehradí.
Čo sa týka vašej druhej otázky, v rámci umelého oplodnenia je možné vyšetrenie genetickej výbavy embrya, ide o tak zvanu predimplantačnú genetickú diagnostiku. Tento zákrok nie je hradený poisťovňou, ide cca o 200 eur na vyšetrenie jedného embrya. Je možné vkladať zdravé emebryo ale selekcia podľa pohlavia je neetická.
Odkaz na otázku

tehotenstvo

Sima, 01.10.2014 (15:58)
Dobry den mam maleho psika, ktory so mnou rád spáva. Chccem sa spytat ci to bude mozne aj pocas tehotenstva ci to nejako nemoze ubliziť babätku. Dakujem
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
radšej by som sa snažila to eliminovať, aby sa náhodoou nepreiesla nejaká infekcia na vás či plod, a pred otehotenním si nechajte urboiť komplet testy
s pozdravom
Odkaz na otázku

ako?

Terka, 28.09.2014 (21:38)
dobrý deň, prosím Vás plánujeme bábo. Ako minimalizovať riziko toho že budú dve? Plánujeme jedno. Vlani sme tiež sa snažili a dopadlo to zle, boli dve. Ja som vtedy týždeň preplakala, čo som bola nešťastná, pretože moja zdravotná situácia, (konkretne maternica), mi nedovoľuje, neumožní donosiť dve. Maximálne jedno. To tehotnestvo muselo byť ukončené. Bola som s toho smutná. Teraz nechem podstúoiť také riziko že by boli dve, isto jedno..........na jedno si ešte trúfam, hoc viem že aj to budem riziková........ no snáď by to s jedným dobre dopadlo, len ako aby bolo jedno? sú na toto centrá kde teda aby bolo jedno, a čo na to poisťovňa? Ja mám pocit že nechcem priveľmi riskovať aby boli dve, to je veľký risk pre mňa, moje zdravie, ako teda jedno?
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň
spomínate nejaké centra., čiže plánujete otehotnieť asistovaným spôsobom( a nie prirodzene?
ak by ste plánovala otehotnbieť prirodzeným spôsobnom sama to neviete nijako ovlyvniť či by sa jednalo o jedno alebo dvojpočetné tehotentsvo,
s pozdravom
Odkaz na otázku

Mám problém

maja19, 28.09.2014 (19:27)
Chcela by som sa spýtať čo sa môže stať ak :
nie som ešte ani v treťom mesiaci a môj gynekológ mi povedal že mám pri plode nejakú trhlinu....ak sa bude zväčšovať plod mi môže vypadnúť...mám stašne silné bolesti brucha a bojím sa ako to celé dopadne...prosím pomôžte mi...ide o moje prvé dita
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
bohužiaľ z vášho popisu mi nie je celkom jasné o čo sa jedná, akú máte na mysli trhnlinu-v maternici?alebo sa jedná o pootvorený krčok?
s pozdravom
Odkaz na otázku

Hormonálna nerovnováha

Lucka13, 28.09.2014 (11:53)
Dobrý deň,
mám 22 rokov, celú pubertu až doteraz som nikdy nemala problémy s pleťou. Posledný polrok sa vyhadzujem na tvári pravidelne (najmä brada, okolie úst, ale aj čelo-hnisavé vyrážky).. Vyskúšala som všetko, kvalitnú kozmetiku, upraviť stravu, rôzne krémy od kožnej lekárky.. Helikobaktera vylúčili. Čítala som na rôznych stránkach, že príčinou môžu byť gynekologické problémy či hormonálna nerovnováha. HAK neužívam. Myslíte, že by mohol byť problém aj v tomto? Môže mi gynekológ na požiadanie urobiť nejaké testy?
Už som z toho zúfalá. Ďakujem krásne.
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
môže vám urobiť hormonálnz profil, kde sa dajú zostiť hladinz hormónov v tele a na yáklade toho môže byť táto dzsbalancia korigvan napr. antikoncepciou
s pozdravom
Odkaz na otázku

otehotnenie

sunny381, 27.09.2014 (18:52)
Dobrý deň chcem sa spýtať našli mi žlčnikové kamene, počula som že je najlepšie ich vybrať, lebo v tehotenstve by mi mohli robiť problem, čiže otázka znie koľko po operácii by som mohla otehotnieť ak by bola robená laparoskopicky. Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
samozrejme yávisí od veľkosti a dĺžkz výkonu, prosím informujte sa u lekára ,kt. vám yákrok doporučuje a má i odhad o priebehu a dĺžke
štandartne po op.výkone je vhodné vzčkať min. jeden cyklus
s pozdravom
Odkaz na otázku

....

anoným, 27.09.2014 (16:06)
Dobrý deň,
rada by som sa opýtala, mám 20 rokov, pohlavný styk som ešte nemala, v dnešnej dobe trocha divné viem..no mám priateľa a keď prichádza čas kedy by k tomu mohlo dojsť tak to stále zastavím pretože už pri "mojkaní" mám vlhko v nohavičkách a je mi to dosť nepríjemné a pre ten zlý pocit to stále nejak stopnem, pretože sa mi zdá že u mňa to nieje normálne. Tak sa chcem spýtať, či to je len môj pocit, či je to správne? alebo nie a je potrebné s tým niečo robiť?
Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
je možné že sa ešte na pohl.styk necítite pripravená,
ak dochádza k vzrušeniu a nepociťujete ho zatiaľ ako príjemné skúste šte chvíľu počkať,
s partnerom sa zbližujte viac i po emocionálnej stránke a možno vám neskôr príde i telesné zbližovanie viac normálne
s pozdravom
Odkaz na otázku

Tehotenstvo a aktívny šport

thyna, 25.09.2014 (10:36)
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, snažím sa o druhé dieťa, no zároveň sa aktívne venujem športu - hlavne beh, tak 4 krát do týždňa. Chcela by som sa informovať, že ak otehotniem , a este o tom neviem a zaroven stále aktívne cvičím, tak či za to obdobie, kým sa tehotenstvo nepotvrdí, mozem ohroziť plod aktívnym cvicením.
S pozdravom
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
to je veľmi individuálne, určite však ak sa snažíte otehotnieť mala by ste otrasy minmálne mierniť ak nie úplne vylúčiť, mohlo by dôjsť k potratteniu plodu, samozrejme ale je to na vás, nikto vám to nemôže prikázať
Odkaz na otázku

Rekonvalescencia po potrate/kyretáži

Martina, 24.09.2014 (12:44)
Dobrý deň, pred 9 dňami som spontánne potratila v 12t a absolvovala následne kyretáž. Chcela by som informovať, ako môžem najlepšie podporiť liečebný proces, či sú odporúčané nejaké bylinné čaje, vitamíny a pod., ktoré pomôžu liečebnému procesu. Zároveň by som sa rada informovala, ako dlho mám ostať v kľudovom režime. Patrím k aktívne športujúcim osobám /beh, jóga a ďalšie/. Samozrejme rozumiem, že v období 6 týždňov je zrejme najlepšie chodiť maximálne na prechádzku, ale kedy môžem začať s aktívnejším pohybom? Vopred ďakujem!
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
kľudový režim je vhodný do ďalšej menses minimálne
absencia pohl styku dtto
nové otehotnenie je možné cca po 3 mesiacoch
s pozdravom
Odkaz na otázku

Mozem byt tehotna?

Sára, 23.09.2014 (13:00)
Dobry den, mam 33.r., pravidelny 28-dnovy cyklus a rada by som sa opytala, nakolko som mala 12-den MC nechr.pohl.styk, ci mohlo dojst k otehotneniu. dnes som25-ty den cyklu, bazalnu teplotu mam nizku, nemam ani ziadne hlieny, pobolieva ma v podbrusku a trochu v prsiach.dakujem, Sara
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
na základe takýcho nešpecifických príznakov sa nedá usudzovať na graviditu , musíte vyčkať na menses, ak nepríde urobiť si teh test, aby bolo jasne odôdniteľné vaše podorzrenie
po 10 dňoch je ešte veľmi skoro o teh.uvažovať, hlavne , keď ešte ani nemala kedy prísť menštruácia
s pozdravom
Odkaz na otázku

sex

laura, 22.09.2014 (18:19)
Dobrý deň, mala som sex s mojim priatelom po prvý krát a mala som pocit ze to bolelo ale nie prilis (dalo sa to vydrzat), ocakavala som ze budem krvacat kedze som bola/som panna. O pár hodin sme to skusili znovu ale uz to tak nebolelo. Je to v poriadku ked som ani nekrvacala ani som nemala take bolesti ako sa vacsinou vyskytuju " ako to strasne boli po prvy krat" ? Ďakujem.
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
každý organizmus je individuálny , ak ste nemala výrazné bolesti, je to tiež normálne
s pozdravom
Odkaz na otázku

rada

Alenka, 22.09.2014 (16:45)
Dobrý deň, prosím Vás chcem sa opýtať, na možnosti ak žena otehotnie a je potrebné aby sa naozaj čím najskôr zistilo či je geneticky gravidita, vyvíjajúci sa plod po genetickej stránke v poriadku. Aké sú možnosti aby to bolo čím najskor možné zistiť. čakať na výsledky AFP testov je pridlhá doba, a takúto dobu zdravotná situácia ženy nedovoľuje čakať. Ak si to situácia s pozície zdravia matky vyžaduje vedieť či je geneticky gravidita, plod v poriadku čím najskôr, aké sú možnosti, všetky dostupné možnosti, a v ktorom týždni sa to robí, dá zistiť, ako to prebieha. ďakujem
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
v našich zemepisných podmienkach sa robí ako prvý privotrimestrálny a neskôr druhotrimestrálny skríning, ak vás zaujímajú konkrétne genetické ochorenia, tak sa čaká na odbery z krvi na AFP, HCG a E3, prípadne neskôr amniocentéza...
existuje ešte hradená viarianta Prenascan, môžte sa informovať na internete, realizuje sa po 10tt tehotentsva- je však plne hradený pacientkou a vyšetruje len 3 hlavné trizomie chormozómov
s pozdravom
Odkaz na otázku

vysvetlenie

Miška, 19.09.2014 (10:06)
Dobrý deň, poprosila by som Vás o vysvetlenie výsledkov z histologie. Ide o placentu v 20 tt, ktorú popísal patolog, či sa dá z toho nejako objasniť príčina potratu.
Plodové obaly s typickou zonou parientálnej deciduy takmer s konflujúcim leukocytárným lemom na rozhraní struktúr /máme na mysli deciduu a samotné choramnion/ ktorý skôr pokladáme za barierovú reakciu ako za primárny zápal.
Placenta - z pohľad vývoja riadna placentácia so zreteľnou vaskulirzáciou klkov, v ktorých dominuje čiastočne edematozne presiaknutie ich stromy. V obraze sú však zachytené mnohopočetné a čiasto konfuujúce ložiská fibrinoidného materiálu so zánikom naliehajúcich choriových klkov považované ako biele infarzerácie. Nález je pomerne pošný. Insuficiencia placenty v teoretickej úvahe možná.
Doplním že plod svojou váhou a dlžkou, a stupňom jeho vývoja plne zodpovedal týždnu gravidity (čiže tomu 20 tt), aj toto bolo konštatované patologom v správe.
Prosím Vás bola táto placenta v poriadku?
A ak náhodou nie, ako je možné s vonka u tehotnej zasiahnuť, tak aby placenta bola správna, správne si plnila funkciu až po termínu pôrodu? Ako sa dá tomu dopomôcť aby placenta skôr ako bude neskoro ešte v čase tehotenstva bola správna? Zasiahnuť z vonku skôr ako bude neskoro, tak aby sa narodilo zdravé diaťatko v termíne? ďakujem.
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
nález by ste v prvom rade mala skonzultovať s vaším gynekológom po kompletizácii výsledkov- tiež i pitva plodu
ale podľa toho čo je napísané , je prípustná insuficiencia placenty inak je v poriadku ale znížená funkcia placenty neznamená, že by teh.nemohlo byť ukončené v termíne
to ako bude placenta rásť a fungovať vy naozaj zvonku neovplyvní, len nesmiete fajčiť
s pozdravom a veľa šťastia
Odkaz na otázku

pohlavny styk

laura, 18.09.2014 (16:18)
Dobrý deň, s priateľom som chcela mať pohlavný styk ale keď mi jeho pohlavný úd tam strčil tak som začala trošku viac krvácať ale strčil mi tam možno len par centimetrov určite nie celeho. Keď som si dala neskor tampon miesto vlozky keby nahodou som zase zacala krvacat tak ma to bolelo a trosku sa mi spustila krv. Neviem vobec preco to tak zacalo krvacat. Môže to byť aj preto že pred 2 dňami mi skoncila menstruacia alebo je to niečo ine ? Ďakujem.
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
krvácanie môže súvisieť i s menses alebo tiež s nejakým poranením v oblasti pošvy, krčka...
ak by sa situácia opakovala, alebo by krvácanie neustávalo určite navštívte lekára kvôli kontrole stavu
s pozdravom
Odkaz na otázku

panennska blana

laura, 17.09.2014 (17:03)
DObrý deň, s mojim priatelom sme sa bozkavali a doslo to k "palcovaniu" trosku to bolelo ale potom som zacala krvacat. Je mozne ze sa mi pretrhla blana alebo je to nieco ine? A ako zistim ze sa mi pretrhla blana alebo ju este mam? Ďakujem.
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
mohlo dôjsť k čiastočenj perforácii ak ste krvácala tesne po manipulácii s prstami, (ak ste nemala menštruáciu alebo iný dôvod krvácania)
sama to ťažko zistíte aký je momentálny stav, ak tak najskôr , keď pôjdete na vyšetrenie ku gynekológovi, dá sa niekedy vizualizovať, prípadne nahmatať
s pozdravom
Odkaz na otázku

Strach

Romann, 16.09.2014 (23:57)
Dobry den mam otazku. Trosku sme z priatelkou harasili, ale nedoslo k sexu. Ja som mal "kvapocku lasky" urcite a potom som ju urobil rukou. Je mozne, ze by bola v "kvapocke lasky" nejaka spermia ak som bol predtym na zachod. Moze byt tehotna? Velmi dakujem za odpoved
Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
Dobrý deň,
áno spermie sú obsiahnuté, nezávisle na vymočení
s pozdravom

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Anketa

Žiadna aktuálna anketa