• Dobrý kamarát

    Prosím o radu.

    V manželstve spolu žijeme 13 rokov, máme 2 deti. Minulý rok manželka nastúpila do zamestnania po materskej dovolenke, všetko bolo v poriadku, samozrejme sa začala o seba viacej starať, čo jej vôbec nevytýkam a myslím, že po tých rokoch doma s deťmi je to prirodzené. Po dvoch mesiacoch bola zamestnávateľom odoslaná na odborné školenie, ktoré bolo v meste, kde aj pracuje s možnosťou ubytovania. Keďže si chcela trocha oddýchnuť od domácnosti, tak som s tým súhlasil a bez váhania som si zobral D, aby som bol s deťmi (ináč chodím na týždňovky). Všetko bolo OK, aj som ju odviezol, aj som pre ňu bol v hoteli, kde mali školenie. Ale asi po mesiaci, v deň osláv mojich narodenín, mi pripravila nečakané prekvapenie. Keďže ju poznám (aspoň si myslím), nemohol som si nevšimnúť, že posilnená troškou alkoholom si s niekým vypisuje SMSky ,čo ináč nezvykne. Samozrejme mi to nedalo (nikdy pred tým som to nerobil) a prečítal som si obsah komunikácie s mužom, ktorého spoznala na poslednom školení. Obsah bol pre mňa šokom, že jej chýba, že ho potrebuje počuť aspoň cez sms .... Ďalej radšej nepokračujem, ale sále to nosím v hlave. Samozrejme som to začal hneď riešiť, že čo to má znamenať. Jej vysvetlenie bolo, že je to len dobrý kamarát, a že mala trochu vypité, a že ma ľúbi, a hlavne aby som to nikomu nehovoril apod. Samozrejme som bol z toho psych. na dne, ale nechal som to tak. Avšak po doručení výpisu od mob.operátora som zistil, že tých sms za posledný mesiac bolo trochu, na jej vkus, priveľa a hlavne v dobe, keď som bol v práci. Zase mi to začalo vŕtať hlavou, začal som ju podozrievať a pod. Ona ma stále presviedčala, že sa nič nestalo, že sú len dobrý kamaráti, že by ma nikdy neopustia, že vôbec nie je jej typ a pod. Samozrejme z ďalších faktúr od mob.op. som zistil, že spolu komunikujú naďalej, aj keď nie takou intenzitou. V tej dobe som to už nemohol vydržať a navštívil som psychiatra. Prosil som ju, aby tam šla so mnou, jej odpoveď bola, že ona problém nemá, že nech si idem sám. Potom som sa trochu ukľudnil, aspoň pred ňou som sa snažil to nevyťahovať. Samozrejme, na týždňovke v práci ma to dusilo, nemohol som sa na nič sústrediť, nemohol som spávať, ale pomaličky som sa stým vyrovnával, keďže doma fungovalo všetko ako malo. Požiadal a poprosil som ju, aby to už viackrát nespravila, keď ma má rada, ako tvrdí a že si neprajem aby sa s ním stretávala za mojím chrbtom. Radšej nech mi to povie, že sa s ním chce stretnúť, nemám námietky pokiaľ je to len kamarát, aj keď sme obaja vedeli, že ma to raní. Lenže, pred týždňom, keď bolo zase nejaké školenie v meste, na ktorom ona nebola, ale dotyčný "kamarát" áno sa znovu stretli (a nie raz). Samozrejme mi tvrdila, že ide na pizzu s kamarátkou a tak. Ale keďže som tušil, že ten "kamarát" je v meste, tak mi to jednoducho nedalo a vytiahol som z nej pravdu. Na otázku, či si uvedomuje, ako mi tým ubližuje stále opakuje to isté, že je to len kamarát, a že sním nič nemá, že nie je jej typ, že ľúbi mňa apod. Áno, som si vedomý, že by som mal prestať s podozrievaním a zisťovaním apod., ale akosi sa z toho stále neviem dostať a zase som z toho psychicky na dne. Svoju manželku milujem, nerád by som o ňu prišiel, ale takisto nechcem skončiť kôli tomu na psychiatrii. Moju dôveru posledným činom položila "na kolená". Neviem, čo ďalej...............................
    Vďaka za pochopenie.

    Dobrý deň Edo
    nepoznám odpoveď na to, či má vaša manželka len dobrého kamaráta alebo už milenca.
    Položil ste si otázku čo jej v manželstve chýba? Čo potrebuje a nachádza inde? Ste zvedavý čím ten človek pre ňu je? Čo jej dáva? Čo by potrebovala a chcela vaša žena vrátiť do manželstva? Po 13 rokoch a pri dvoch malých deťoch sa do vášho vzťahu podľa všetkého zaviedol istý režim, stereotyp, vaše role sú rozdelené, viac menej pevne dané, a možno to jednému z vás (možno obom) prestalo celkom takto vyhovovať - je preto dôležité spolu začať hovoriť - čo sa medzi vami dvoma deje, čo jednému i druhému chýba, vadí, čo potrebujete, ako si viete predstaviť že môžete obaja váš vzťah oživiť - hovoriť i o pocitoch frustrácie, nenaplnených túžbach a snoch.
    Nič nie je samozrejmé - a to niekedy partnerov v dlhodobom vzťahu zaskočí - preto je dôležité brať vašu situáciu ako možnosť niečo zmeniť, niečo pochopiť a môcť začať so "záchrannými" prácami - na to však treba oboch partnerov.Držím vám päste.