• Očkovanie v zahraničí

    Dobrý deň.
    Koncom septembra mám termín pôrodu. Dieťa sa narodí na Slovensku, ale vzhľadom na to, že manžel pracuje v Anglicku, chceme odcestovať za ním. Očkovanie dieťaťa chceme samozrejme začať v Anglicku, pretože tam budeme minimálne 1rok.
    Chcem sa len opýtať, či je možné a či je to nejaký problém, keby som do GB odcestovala až v januári, čiže by sme očkovací kalendár v GB nedodržali - začali by sme neskôr, nie v 2mes. ale začiatkom 4.mesiaca. Je dôležité začať presne podľa kalendára alebo je možné očkovanie posunúť? Ďakujem za odpoveď

    Očkovanie nie je kvôli očkovaciemu kalendáru ale kvôli tomu, aby bola zabezpečená ochrana pred ochoreniami, proti ktorým sa očkuje. Niektorými ochoreniami dieťa nie je tak významne v tomto veku ohrozeneé / napr. detská obrna, žltačka tpu B/ pretože sa nevysktuje často alebo takmer vôbec v našom okolí. Na druhej strane, niektorými ochoreniami, proti ktorým očkujeme je dieťa výrazne ohrozené a preto sa snažíme očkovať čo najskôr / čierny kašeľ, pneumokokové infekcie/. To je moja odpoveď. Ako začnete očkovať je na vás.