• čierny kašel

    Dobrý deň,p.Mudr. chcela by som sa spýtať akých intervaloch sa mal očkovať moj syn. Narodený je v roku 1991 a teraz nám oznámila doktorka že nemal podané všetky očkovania na čierny kašel a na základe toho teraz má uvedenú chorobu. Viete mi povedať v kolkých mesiacoch a rokoch malo prebehnuť povinné očkovanie? Ďakujem pekne Silvia

    Bol trikrát očkovaný proti tomuto ochoreniu v rámci základného očkovania v prvom roku života / samozrejme ak bl zdravý/. V čase , keď bol on takto očkovaný, boli často stanovené kontrindikácie tejto zložky očkovacej látky a očkovalo sa len proti tetanu a záškrtu, bývalo to hlavne pri rôznych neurologických ochoreniach alebo febrilných krčoch. Potom bol očkovaný v treťom roku života a v šiestom roku života. Tým bolo očkovanie proti čiernemu kašľu ukončené. Od 1.7.t.r. sa preočkováva proti čiernemu kašľu v rámci povinného očkovania aj v trinástom roku života, je to však už oveľa nižšou dávkou očkovacej látky a taktiež inou, menej reakcií vyvolávajúcou očkovacou látkou..