• pneumokok - nova vakcina

    Dobry den, v augustovom cisle ste odpovedali na otazku o ockovani, ze ma byt na jesen dostupna nova vakcina proti pneumokokom. Z uvedenej odpovede mi dalej vyplynulo, ze sucasne pouzivana vakcina Prevenar nechrani proti zapalu stredneho ucha. Je to naozaj tak? (v rodine prekonala 2,5 rocna neter tazky zapal stredneho ucha - bola nutna operacia a rodicom bolo v nemocnici povedane, ze keby ju dali zaockovat proti pneumokokom zapal by nedostala). Proti akym chorobam alebo comu vlastne tato vakcina chrani nase deti?

    Je to nesprávna informácia, obe vakcíny chránia proti ochoreniam, ktoré sú vyvolané typmi streptokoka pneumonii vo vakcíne obsiahnutými. Jedná sa o invazívne streptokoky, ktorú spôsobujú ťažké ochorenia. Rozdiel vo vakcínach je ten, že jedna obsahuje 7 typov tohoto streptokoka a druhá 10 typov tohto streptokoka. Obe chránia aj proti zápalom stredného ucha aj proti iným ochoreniam / ešte závažnejším/ ním vyvolaným.