• poradňa očkovania

    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na očkovanie proti TBC. Syn bude mať 9 mesiacov a ešte sa mu nezahojila ranka po očkovaní na pliecku, pre ktoré nemáme ani ďaľšie očkovanie. Chránička je toho času 7 mm a na predpis lekára sme ju ošetrovali postupne troma antibiotickými masťami a momentálne používame Ialugen Plus. Je takýto priebeh normálny, ako sa prípadne rieši dlhodobé neliečenie chráničky? Ďakujem. S pozdravom Kardošová

    O očkovaní vždy rozhoduje lekár , ktorý očkuje a ak niečo bráni očkovaniu, konzultuje príslušného odborníka a riadi sa jeho odporučeniami. Tak je to aj v prípade vášho očkovania. Ak bude chránička zhojená natoľko,, že sa môže pokračovať v očkovaní, očkujúce lekár tak urobí. Nemusíte sa v tejto chcvíli nijako obávať, vzhľadom na to, že väčšina rodičov / až na výnimky/ necháva deti očkovať, je u nás epidemiologická situácia taká, že vášmu dieťatku nehrozia bezprostredne ochorenia proti ktorým sa očkuje, je chránené tzv kolektívnou imunitou. Iné by to bolo, ak sa naozaj rozmohne odmietanie očkovania, potom na kolektívnu imunitu môžeme zabudnúť a deti, ktoré z určitých dôvodov nemôžu byť očkované, budú aj ohrozené.