• Reakcia na Prevenar

    Dobrý deň pani doktorka,
    chcem sa opýtať moja dcéra mala po prvom očkovaní Prevenarom silnú reakciu na očkovanie. Tri dni mala teploty cez 39 stupňov. Teraz máme ísť na preočkovanie dcéra má 19 mesiacov, preto sa chcem opýtať či môže Prevenar spôsobiť závažnejšie reakcie a či je vhodne ju dať preočkovať keď zle znášala prvé očkovanie.
    Za odpoveď Vám vopred ďakujem
    Adriana S.

    Treba v prvom rade určiť, či príznaky, ktoré udávate boli naozaj reakciou na očkovanie alebo sa jednalo o ochorenie, ktoré prepuklo bezprostredne po očkovaní. Reakcia na očkovanie s takou vysokou teplotou je samozrejme možná. Ak ste už začali očkovať, aby bolo očkovanie účinné je potrebné preočkovnie. Lekár, ktorý dieťa pozná by mal rozhodnúť, či je vhodné očkovanie previesť v ambulancii všeobecného lekára pre deti a dorast alebo dieťa na preočkovanie odoslať do špecializovanej ambulancie pre komplikcie pri očkovaní.