• predčasne narodene dieta a ockovanie

    Dobry den,

    moje predcasne narodene dievcatko v 31. tyzdni tehotenstva a porodnej hmotnosti 1 kg ma uz 7. mesiacov a este nebolo vobec ockovane. Viete mi poradit kedy je vhodne zacat s ockovanim. Dakujem

    U detí, ktoré boli predčasne narodené, platia určité pravdlá, kedy majú byť očkované / dosiahnutie určitej hmotnosti, dieťatko musí byť v čase očkovania samozrejme zdravé, ak bolo očkované proti tuberkuloze, tak ďalšie očkovanie je možné až po zhojení chráničky po tomto očkovaní a najskôr 12 týždňov po očkovaní/. V zásade platí, že nedonosené deti sa majú začať očkovať čo najskôr ako je to možné/ samozrejme po splnení predchádzajúcich podmienok/. Predpokladám, že dieťatko má viac ako 2500 gramov dnes, ak stihlo byť očkované proti tbc je to viac ako 12 týždňov a ak je momentálne zdravé, nič by nemalo brániť začatiu základného povinného očkovania a zároveň očkovaniu proti pneumokokom.