• kiahne a dieťa do jedného roka

    Dobrý deň, mám ročnú dcérku a rozmýšľame nad očkovaním proti ovčím kiahňam v 15. mesiaci. S manželom plánujeme druhú dieťatko. Ja som kiahne prekonala v detstve. Ak by dcérka dostala kiahne počas môjho tehotenstva predstavovalo by to nejaké riziko pre nenarodené dieťatko? Aké sú riziká pre bábätko, ak by dcérka dostala kiahne počas prvého roka bábätka? Ďakujem za odpoveď.

    Ak ste kiahneprekonali, pre bábútko / teda plod/ by riziko nebolo stran ochorenia staršieho dieťaťa žiadne. Ak by staršie dieťa ochorelo počas prvého roka životadruhého dieťaťa, je pravdepodobné, že to do veku pol roka neochorie / chránia ho protilátky získané v maternici od vás/ a po pol roku bude mať ochorenie bežný priebeh ako u starších detí. Samozrejme komplikácie nie sú vylúčené a ak by ho koža veľmi svrbela, bude veľmi nepokojné.