• ovcie kiahne

    Dobrý večer,mám 24 a chcela by som sa dať zaočkovať proti ovčím kiahňam.Opytať by som sa chcela či sa pred každým očkovaním zisťujú protilatky a na koho sa s tým očkovaním mám obrátiť,či majú vakciny k dispozicii obvodný lekari alebo si ju musím zohnať sama. Dakujem

    Očkovacia látka sa kupuje v lekárni, musíte mať na ňu recept od svojho obvodného lekára. Očkovacia látka sa volá Varilrix. Na kompletné očkovnie vo vašom veku potrebujete dve dávky očkovacej látky v odstupe šesť týždňov až šesť mesiacov. Najlepšie je kúpiť očkovaciu látku priamo v slekárni strediska, kde pracuje váš lekár, aby sa dodržal tzv. chladový reťazec, vakcína musí byť uchovávaná len pri určitej teplote.
    Protilátky sa pred každým očkovaním nezisťujú, pretože ke´d vieme, že dieťa ochorenie neprekonalo, nie je na to dôvod. Ak ste si istá, že ste ochorenie neprekonali, tak tiež nepotrebujete stanoviť protilátky. Pri sporných údajoch o prekonaní ochorenia, je protilátky možné a aj vhodné vyšetriť.