• ktorou vakcínou očkovať?

    Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Môj syn bude mať v novembri 4 roky. Od septembra pôjde do škôlky (aj min.rok začal chodiť, ale bol neustále chorý a keďže máme polročné bábätko, tak je s nami doma). Nie je zaočkovaný proti pneumokokom. Teraz v auguste ho uvažujem dať zaočkovať. Naša lekárka mi spomínala dva druhy vakcín. Jedna sa dopláca viac a druhá menej, ale tá sa preočkováva. Raz mi odporúčala tú drahšiu a teraz tú lacnejšiu. Môžte mi, prosím, vysvetliť, aký je medzi nimi rozdiel a poradiť, ktorou vakcínou ho dať zaočkovať a či ho vôbec očkovať? Ďakujem

    Jedná sa o dve vakcíny , ktoré sa líšia zložením a vekom, kedy na nich organizmus reaguje vytvorením protilátok a teda vznikom ochrany. Prevenar, to je tá drahšia vakcína, obsahuje 7 sérotypovpneumokoka, ktoré spůsobujú závažné infekcie hlavne malých detí. Očkujú sa nim deti do piatich rokov / od druhého mesiaca veku/. Iná, lacnejšia očkovacia látka sa volá pneumo 23, obsahuje 23 sérotpov pneumokoka, je určená hlavne pre seniorov, ale může sa samozrejme očkovař už od dvoch rokov veku, potrebné je preočkovanie po troch rokoch pre zachovanie ochrany proti týmto baktériám. Vo veku vášho synčeka by som na základné očkovanie zvolila tzv. konjugovanú očkovaciu látku, teda prevenar, vo veku vášho syna stačí jedna dávka očkovacej látky. V budúcnosti, může byť preočkovaný očkovacou látkou pneumo 23