• Mame sancu?

    Dobry den, s manzelom prezivame tazku krizu. Mame 2 deti, 2.5 roc.synceka a 8 mes.dievcatko. Manzel mi pred mesiacom povedal, ze uz je dlho velmi nestastny, a v podstate - uz ma nemiluje. Problem je ze vraj v tom, ze sa ma boji - tvrdi, ze bol velmi dho "pod papucou", a bal sa mi v niecom odporovat. Teraz sa obava hocijakej konverzacie, ci sa nenahnevam, alebo ci urobil vsetko spravne........a tym som v nom zabila vsetku jeho lasku ku mne. Bola som z toho velmi prekvapena, lebo som si doteraz myslela, ze mame stastne manzelstvo. Poprosila som ho o sancu zmenit sa - snazim sa, ako sa len da, ale nechce mi tu sancu dat - tvdri, ze aj tak to on jednoducho nedokaze. Kvoli detom chcem, aby sme sa snazili obaja. Ale on tvrdi, ze uz je neskoro, nemiluje ma a ani to ze vraj uz nedokaze. A dnes sa mi priznal, ze ma aferu s kolgynou - to nie je pricinam ale ze vraj dosledok nasej krizy. Neviem, co mam robit, Mam ho nechat ist, rozviest sa, alebo sa snazit ho prinutit ostat (manzel sa chce odstahovat), a snazit sa nieco vyriiest? Ale ako? Ako mam postupovat, aby sa znova do mna zalubil? Pokial je tam ta tretia osoba, asi sa nic nevyriesi. Mam na mysli iba moje deti, ved su este malicke....ako dalej? Citim sa na pokraji zrutenia......zijem v zahranici, nemam tu ziadnu oporu, rozmyslam, ze vratim domov.........nikto nic netusi, co sa deje, je to velmi tazke drzat to v sebe. Prosim poradte. Dakujem

    Dobrý večer,

    Ste v ťažkej životnej situácii, s partnerom, ktorý to nechal zájsť tak ďaleko, aby odísť vyzeralo ako jediná možnosť. Je úplne jedno, že kolegyňu označuje ako dôsledok krízy, nie ako príčinu. Kde bol, ked tú krízu cítil a prežíval? Prečo to s vami nepreberal?

    Pravdupovediac, ak cítite, že je o čo bojovať, tak treba bojovať. Aké sú vaše motívy zostať spolu? Ak sú to len deti, to nestačí. Ak cítite, že ste schopná mu odpustiť a pracovať na vzťahu, tak budte úprimná k sebe aj k nemu a stojte si za tým. Je dôležité sa vedieť trochu zmeniť kvôli partnerovi, lenže vždy je otázka, že do akej mieri. Nielen či je to reálne, ale či je to o vás. Aj ked sa zmeníte, nedosiahnete záruku, že s vami zostane. Vidíte sama, že ani svatba ani deti to najpodstatnejšie nepoistia. Dajte si ešte čas a pomeditujte nad vami, nad sebou, nad budúcnosťou a nad tým, ako by ste chceli žiť. Teraz máte malé deti a ste od manžela veľmi závislá, ale o pár rokov, možno už o 2-3 to bude iné. Spomínate aj možnosti ako riešiť aktuálnu situáciu. Je fajn o nich vedieť a prípadne po nich mať možnosť siahnuť.

    Že ste na pokraji zrútenia, neni čudo. Kto by nebol v takej situácii? Skúste aj niekomu blízkemu, kamarátke, terapeutovi/tke, na linku dôvery zavolať, pomôže to na akútne stavy a na tie najhoršie chvíle. Ked sa vám trochu uľaví, môžete si v kľude premyslieť, čo urobíte a ako ďalej. Situácia sa už zrejme nejako vyvýja, no netreba ju uponáhľať či už z hnevu či zo žialu.

    Čo máte namysli tým, že by ste o neho bojovali? Nátlak asi nepomôže. Ako inak si to predstavujete? Rôzne magazíny a odborníci na lásku popisujú, že voľnosť a akceptovanie pôsobia ako lákadlo. Ďalej to však rozvíjať nejdem, každý si je najlepší expert na svoju vlastnú stratégiu. Zvádzať či inak budovať vzťah stále môžete skúšať. Koniec koncov, aj ich vzťah sa môže vyvinúť rôzne. Z literatúry sú známe prípady, kedy sa intervenovalo na novej partnerke a pod... nehovorím, že to je vhodné aj teraz, neviem, ale môžete sa nechať inšpirovať literatúrou...

    prajem vela ydaru