• dlzka dojcenia a interval medzi dojceniami

    , Autor: veronikato

    Dobry den pani Wagnerova,
    mam 4-mesacnu dcerku, doposial plne dojcenu. Jej porodna hmotnost bola 3200g, v ukoncenom 4. mesiaci ma 6700g. Je to spokojne babatko, jedine, co vo mne v poslednej dobe vzbudzuje obavy je dlzka dojcenia a interval medzi jednotlivymi dojceniami. V poslednej dobe papa velmi kratko. Predtym bola na prse 20-30 minut teraz 5-10 minut. Interval medzi dojceniami je 3-4 hodiny, niekedy "strajkuje" a je to az 5 hodin. Ked sa jej snazim ponuknut prso napr. po 2 hodinach, skonci to placom. Mam obavy, ci papa dostatocne a ci dostava vsetky potrebne ziviny. Vsade citam, ze dojcenie by malo trvat 15-20...je mozne, ze mojej malej staci 5 minut? Bojim sa aby som neprisla o mliecko, pretoze teraz ho mam podstatne menej ako prve tri mesiace. Viem, ze produkcia mliecka sa casom prisposobi potrebam dietatka, ale predtym som po dojceni odsala z prsa 150-200 ml mlieka, teraz 20-50ml. Co ma zarazilo bolo, ze po dojceni som skusila malickej dat este trochu odsateho mliecka lyzickou a to s radostou spapala a pritom z prsa uz nechcela. Neviem, ci mam takto postupovat...je mozne, ze si nedokaze z prsa vytiahnut dostatocne mnozstvo mliecka? ale keby bola hladna, tak by hadam plakala....Mam este jednu otazku. V poslednom case si zacala cucat palcek. Najskor som si myslela, ze je hladna, ale papat nechcela. Doteraz sme sa zaobisli bez dudlika. Je mozne, ze si takto nahradza dudlik? Ako ju mam od toho oducit? Ospravedlnujem sa za obsiahlu otazku a vopred dakujem za odpoved. Veronika

    Dobry den, Veronika, Vasa dcerka ako pisete je spokojne babatko a preto naozaj nemusite riesit dlzku dojcenia. Tak ako ste spravne napisali, dietatko si postupom casu s Vasim telom prisposobi tvorbu mliecka svojim potrebam. Raz sa ho tvori menej, raz viac, tak ako dietatko potrebuje. Za normalnych okolnosti nie je potrebne mlieko z prsnika odsavat a ani to neodporucam, pokial sa neobjavuju problemy s upchatymi mliekovodmi alebo silnym naliatim prsnika. Dlzka dojcenia zavisi od momentalneho toku mliecka z prsnika. niekedy tecie rychlo, inokedy pomalsie, niekedy je dietatko unavene a sanie trva dlhsie, inokedy zasa ma sily viac a dokaze sa napapat rychlejsie. Ani nam dospelym netrva jedenie vzdy rovnako dlho a zjeme rozne mnozstva. Preto sa nemusite stresovat a ako som uz napisala v ziadnom pripade nemerajte dcerke dlzku dojcenia. Dolezite je, ze je spokojna, pekne pribera, rastie, cika a vyprazdnuje sa.
    Co sa tyka cucania si ruk, moze to byt z dovodu, ze sa jej zacalo prve obdobie prerezavania zubkov. Neznamena to vsak, ze zubky aj vylezu na povrch. Prerezavanie moze trvat aj pat mesiacov v roznych vlnach. Dalej moze svoje rucicky takto spoznavat a preto si ich dava do pusinky. Ak sa Vam vsak zda, ze skor ide o satie a uspokojovanie sa, odporucam ponuknut dudlik skor, ako si zvykne cucat palec. Od dudlika dietatko odnaucite skor ako od palceka. Prajem Vam krasne dni a vela pohody! S pozdravom Jana W.