• kiahne u surodenca a novorodenec

    Dobry den pani doktorka, chcela by som s spytat na rizika v pripade, ak sa v rodine vyskytnu ovcie kiahne a doma je novorodenec. Ja matka som ovcie kiahne prekonala, no mam starsieho syna (2,5 r.), ktory navstevuje skolku. Doposial kiahne neprekonal a nie je ani ockovany proti ovc. kiahnam a v aprili sa nam narodi druhe babo. Ja osobne nie som velmi zastancom ockovani, ktore nie su povinne, vzhladom na mozne nez. ucinky ockovania, no teraz som na vazkach, co je lepsie pre obe moje deti. Zaockovat syna a vystavit ho pripad. riziku po podani vakciny, alebo nezaockovat a dufat, ze syn prekona ovcie kiahne az babo bude vacsie... Dakujem velmi za vase cenne rady. milada

    Ak ste vy prekonali ovčie kihan, nemusíte sa obávať, že hrozí nejaké riziko pre vás alebo novorodenca. V medicíne nič nie je na sto percent! Ale takmer s istootou môžem povedať, že ak ste vy kiahne prekonali, nedostanete ich počas tehotenstva, ak by ich syn dostal v MŠ a ani novoredenec ich nedostane. Mala som v poslednom čase aj pár detí s kiahňami do pol roka veku, čo je však tiež zriedkavé / priebeh bol kľudný, bez komplikácií/. Po pol roku je už bežné, že súrodenec od svojho staršieho súrodenca kiahne dostane. Liečba je u neho rovnaká, ako u staršieho dieťaťa. Takže buďte pokojná, nemusíte sa prípadneho ochorenia na kiahne obávať.