• práca a dieťa

    Dobrý deň. Volám sa Marianna.
    Chcela by som vás poprosiť o radu.Vysvetlím vám moju situáciu.
    Môj syn má 2 roky,ja chodím už pol roka na plný úväzok do práce.Pracujem 12 hodín aj denné aj nočné služby v nemocnici...
    Môj syn má teraz ťažké vzdorovité obdobie.Väčšinu roka žijem sama,môj manžel žije a pracuje v zahraničí.Na výchovu som sama.
    Chodím vyčerpaná z práce a vôbec nemám náladu na svojho syna.Hanbím sa za to...Ked nepočúva,hádže sa o zem....Ked som po nočnej službe nikdy sa nevyspím,som nervozna na syna...Kričím na neho,bijem ho niekedy.Potom mi je to veľmi lúto.Neviem ako to všetko psychicky zyládnuť,prácu, syna,domácnosť...
    Prácu zmeniť nemôžem,pretože veľmi ťažko som ju dostala,syn môže nastúpiť do škôlky až od septembra.

    Ďakujem za vašu radu.

    Dobrý deň Marianna,
    prežívate náročné životné obdobie - svoje i synčekovo. Vaša práca si vyžaduje veľa vášho času a energie, a dieťa taktiež - vy ste však len jedna, ktorá potrebuje aj čas pre prácu aj pre rodinu aj sama pre seba.
    Rozumiem tomu, že ťažko získaná práca sa nedá pustiť - predpokladám že do toho môžu zasahovať i regionálne špecifiká miesta, kde žijete. Takže - vy potrebujete prácu, čas na svojho syna, čas na seba. Váš synček zasa potrebuje svoju mamu a otca.
    Skúste preskúmať možnosti, ktoré okolo seba máte - napríklad hovoriť s nadriadenými, či by dočasne nešiel upraviť pracovný čas, aby ste mohla tráviť viac času so synom, pohľadať vo svojom okolí či je niekto, kto by vám mohol pomôcť - s domácnosťou, s nákupmi, so strážením synčeka - aby ste mohla robiť niečo i pre seba, trošku si vydýchnuť, načerpať energiu...
    Na krátky čas možno využiť i finančne náročnejšie spôsoby - aby ste sa zotavila, vydýchla si, bola relaxovanejšia - a tak mohla tráviť so svojim synčekom krásne chvíle - vystresovaná, vyčerpaná mamina naozaj nemá kapacitu na revoltu, vzdor a krik dieťaťa.
    A tiež by som z tohto celého kolotoča zodpovedností nevynechávala vášho partnera - manžela - i keď je v zahraničí, má povinnosti voči svojmu dieťaťu - nielen finančné, ale i citové a emočné - napríklad mu zabezpečiť odpočinutú mamu.
    Držím vám veľmi päste.