• Záchvaty zlosti u 6ročného chlapca

    dobry den.chcem sa len opytat ako tlmit záchvaty zlosti u 6ročného chlapca.moj priatel sa pred vyse 3 rokmi rozviedol,deti sud prisudil jemu(matka nema o nich doteraz takmer ziadny zaujem)a stara sa o ne sam(aj ked matka byva v tej istej dedine o par domov dalej).byvaju v rodinom dome,kupuje im vsetko co potrebuju(maju obaja synovia vsetko materialne aj nematerialne).ked sme sa spoznali hned od zaciatku mi sam od seba tento mladsi syn(starsi ma11rokov)zacal hovorit mamka a ked som sa potom k nim nastahovala(ja som zo stred.slovenska a priatel z vychod.slovenska)neprestal s tym.ja osobne som tomu rada a viem ze aj priatel.ide vsak o to,ze tento mladsi syn ma kazdy den zachvat hnevu a placu zaroven.vecsinou sa to u neho vyskituje vecer a v noci.este ani raz nemal dovod sa rozplakat,nic mu nebolo zakazane ci zobrate.ma neskutocne zachvaty placu a hnevu zaroven,nic u neho nezabera.sme obaja z neho zufaly,pretoze sa o neho samozrejme aj bojime.je uz takmer pravidelnostou ze sa noci strhava zo sna a aj ked zaspi vkuse sa hadze,nema proste pokojny spanok.sme s okolia Sečoviec(Trebišov)...dakujeme za kazdu radu

    Dobrý deň Lucia
    6-ročný chlapček, ktorý mal necelé tri roky keď sa rodičia rozvádzali, má určite čo robiť, aby sa vnútorne vysporiadal s tým, že nemá maminu a veľmi ju potrebuje. Má šťastie že má vás i otca s bratom, podľa všetkého je pre jeho psychiku ťažké sa vysporiadať s tým čo sa stalo. Nie som detský psychológ, preto by som vám odporučila nakontaktovať sa na pedagogicko-psychologickú poradňu vo vašej blízkosti a poradiť sa, ako mu možno pomôcť zvládnuť toto náročné obdobie - i napriek tomu, že mu vytvárate láskavý a podporný domov, potrebuje sa vysporiadať s tým čo bolo. A vyzerá to tak, že s ním veľmi cítite, že sa snažíte aby nemal dôvod sa hnevať, rozplakať, nezakazujete, nehrešíte - ak si však zaslúži pokarhanie alebo zákaz - tak mu ho dajte - dieťa potrebuje mať uveriteľné hranice vo svojom živote - o ktoré sa vie oprieť, ktorým môže dôverovať - občas prílišné "opečovávajúce" prostredie býva paradoxne zneisťujúce, keď si dieťa už samo uvedomuje že urobilo niečo za čo by patril ak nie trest tak výčitka - a ak neprichádza, môže byť zmätené a zneistené. Preto je super, že ho veľmi ľúbite a chcete mu pomôcť, najdôležitejšia pre neho je prirodzenosť vášho rodinného fungovania - so všetkým čo k nej patrí. Veľa šťastia.