• kiahne a tehotenstvo

    Som v 11. týždni gravididty, v dcérkinej škôlke sa vyskytli kiahne. Bola zaočkovaná 2 dávkami vakcíny približne pred rokom. Ja som kiahne v detskom veku neprekonala, v dospelosti som mala výsev na brade, pomohli na to antivirotiká, ale ako kiahne to kožná neposudzovala. V čase očkovania dcéry som si dala zobrať krv na protilátky proti kiahňam a boli pozitívne. Tak som sa nedala zaočkovať. Je teda možné, že som kiahne prekonala, aj keď o tom neviem? Môže dcéra navštevovať škôlku? Ak nie, kedy je možný návrat do škôlky? Je ohrozený vývin bábätka?
    Ďakujem za odpoveď.

    Ak máte protilátky, kiahne ste prekonali, existuje tzv. inaparentný priebeh, teda pozitivita protilátok bez zjavného ochorenia.
    Ak je dieťatko 2x očkované, takmer na sto percent kiahne nedostane a ani ich nemôže preniesť domov. už som to pozorovala, že nastal tento prípad a riadne očkované dieťa neochorelo.
    Z uvedeného vyplýva, že vaše tehotenstvo nie je týmto ochorením ohrozené.