• očkovanie proti pneumokokom

    Dobrý den pani doktorka,máme 1,5-ročnú dcérku a tesne pred dovŕšením jedného roka sme ju chceli dať očkovať proti pneumokokom (aj keď doteraz nebola chorá).Naša pani doktorka nám kázala kúpiť vakcínu,ktorú teraz už pár mesiacov uchováva v chladničke a máme prísť až keď bude mať dcéra takmer 2 roky.Je tento postup očkovania správny,keď bude prvýkrát očkovaná až 2-ročná? Ďakujem za odpoveď

    Očkovanie sedemvalentnou vakcínou Prevenar je vhodné do ukončeného piateho roka veku. to je fakt. Fakt je aj to, že čím je dieťa mladšie a ochorie na chorobu spôsobenú invazívnymi kmeňmi pneumokokov, proti ktorým sa touto vakcínou očkuje, tým je väčšia pravdepodobnosť závažného priebehu ochorenia. Preto názor, že čím skôr očkovať, aj keď v tom prípade potrebuje až tri dávky očkovacej látky je určite správny a založený na skúsenostiach a výskume celých lekárskych tímov na celom svete. Ochorenie sa vyskytuje aj u úplne zdravých detí a prichádza naraz z plného zdravia. Nemám k tomu čo dodať, pretože kolegov zásadne nekritizujem v tejto rubrike.