• Očkovanie 6,5 ročného dieťaťa

    Dobrý deň,
    pani doktorka, chcela by som sa spýtať ako je to s očkovaním pneumokokovou vakcínou u 6,5 ročného dieťaťa. Všade čítam len o dôležitosti očkovania u malých detí, ale čo staršie dieťa. Bolo by podľa Vás vhodné ju dať zaočkovať. Dcéra chodí do škôlky a okrem bežných soplíkov a raz zápalu uška nemá iné problémy.
    Ďakujem za odpoveď.

    Je treba si uvedomiť, že pneumokoková infekcia patrí medzi tie, ktoré spôsobené určitými sérotypmi baktérie, majú veľmi závažný priebeh aj podľa veku pacienta. Čím je dieťatko mladšie, tým zákejnejšia je infekcia a tým je priebeh závažnejší. Podobne je to u starých ľudí. Preto je dôležité očkovanie práve v týchto vekových kategóriách.
    Dieťa vo veku vášho dieťatka je možné očkovať očkoacou látkou Pneumo 23. Očkovanie je vhodné previesť v jesenných mesiacoch, najlepšie spolu s očkovaním proti chrípke. Očkovanie je potrebné opakovať každé tri roky.