Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Odmietanie var. jedla

    , Autor: zuzza

    Dobrý deň pani doktorka, veľmi pekne Vás prosím o radu. Dcérka má 21 mesiacov a výrazne sa zhoršila v jedení. Jedávala všetko, veľké porcie - mäso, zeleninku, kaše... S jedlom sme nemali žiadny problém....Len sa to postupne od leta začalo zhoršovať, najskôr som si myslela, že to je horúčavami, zubami, nemusí byť každý deň rovnako hladná. Momentálne sme v štádiu, že neje ovocie, čo mávala na desiatu a ani obed. Raz som jej namiesto obeda ponúkla jogurt a odvtedy do nej varenú stravu nedostanem, je schopná zjesť aj 3 mliečne výrobky denne napr. aj Pribináčika.. Z chleba, pečiva si odkusne málo, len tak aby sa nepovedalo. Kaše tiež prestala jesť. Varenú stravu jednoducho nechce ani ju neochutná... Pritom mala každý deň čerstvo uvarené jedlo, kupované výživy nikdy nejedla.. Jednoducho mi povie nechcem a vypýta si mlieko. Toho vypije veľa, máme Hipp 3, ráno aj 260 ml, po obede tiež do 2OO ml, a večer aj 320 ml. Pediatrička mi radila znížiť mlieko, ale dcéra bola hladná, nervózna, ale inú stravu si nedala a ja nemám svedomie ju nechať hladovať a nalievať len čajom + sa bojím, že čo keď sa jej stiahne žalúdok a prestane piť aj to mlieko....Toto odmietanie varenej stravy trvá pomaly 2 mesiace. Inak je veľmi šikovná, stále v pohybe, ako keby sa ani nemala čas najesť.. jednoducho neobsedí, keď nemusí...Neviem či je to dáky vzdor, alebo blok.. alebo kde som urobila chybu. Skúšali sme jesť aj pri kamarátkiných deťoch, ale ona sa radšej hrala a jedlo ju nezaujímalo. Tiež som skúsila téglik od jogurta a doň prepašovať varenú stravu a neuspela som. Na sladkosti naučená nie je, ozaj len v tých jogurtoch a pribináčikoch. Keď naposledy jedla var. obed, bolo to nadrobno nakrájané mäsko, ryža a popučená zeleninka, tak si stravu prehadzovala v ústach zo strany na stranu a vyzerala, že ju niečo boli. Vtedy ešte všetko zjedla a odvtedy zasekla. Trvá to už skoro 2 mesiace. Naša pediatrička jej zobrala krv a mala všetko v poriadku. Keď ju zavolám k obedu, tak mi len povie, že nechcem a stále si pýta mlieko. Posledné 2 dni sa skúša sama nakŕmiť, to jej samozrejme ešte nejde ale odo mňa si nedá ani lyžičku, len otáča hlávku. Ďakujem veľmi pekne za radu. Už som z toho zúfalá, som toho názoru, že tak malé dieťa si predsa nemôže samo vyberať, že bude mať namiesto obeda jogurt, ale keď nič iné do nej jednoducho nedostanem a pritom pekne jedávala...

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Niekde sa naozaj stala chyba. Nezačala napríklad chodiť do jaslí alebo do škôlky? Takto prejavuje svoj vzdor zo separácie od matky Možno ste sa presťahovali. Inou príčinou môže byť to, že dieťa je zo všetkých svojich aktivít unavené a je jednoduchšie vypiť mlieko ako papať kúsky. Nemala by chodiť na prechádzky pešo, kočiarikom ju doveďte na bezpečné miesto a tam nech behá koľko chce. Prechádzky ju unavia, vy mieru únavy neustiehnete a potom unavená chce len mlieko. Mlieka by mala v tomto veku ypiť cca 330 ml, v tom sú aj mliečne výrobky. Snažte sa v žiadnom prípade neprekročiť 500 ml denne, včítane mliečnych výrobkov. Ak dieťa dobre prospieva, aj výsledky ako udávate sú v poriadku, zaviedla by som režim pevnho jedálníčka: ráno mlieko, potom chclebík, dopoludnia ovocie alebo ovcná dreň 8 sunárek hipp a podobne, deti to pijú z takých akoby sáčkov/, potom prípadne jeden nie veľmi sladký keksík alebo piškóta. Na obed stále hustá mäsovozeleninová polievka, ak chce aj druhé jedlo. Tej polievky aj keď zje len štyri lyžičky, každý deˇjej treba dať. Odpoludnia mlieko alebo ogurt, môže byť zase s keksíkom, večer mliečna kaša alebo zemiaková kaša, alebo chlebík alebo polievka od obeda. Večer pred spaním mlieko, ale tak aby sa množstvo zmestilo do vyššie uvedeného limitu. Zamyslite sa aj nad tým, či iná zmena v živote nemôže byť príčnou odmietania jedla: presťahovanie, narodenie súrodenca, rozchod rodičov apodobne.