Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Biseptol a kašeľ

    , Autor: vladka333

    Dobrý deň. Moja dcéra (2 roky a 9 mesiacov) nastúpila v septembri do škôlky. Dovtedy nebývala vôbec chorá, ale s nástupom do kolektívu začala viac chorľavieť. Mala soplíky, kašľala, prešlo to a zase sa vrátilo... Minulý týždeň dostala aj teploty, nie vysoké, iba tak do 38 a po podaní Nurofenu vždy ustúpili. Trocha začala aj pokašliavať a stekali jej soplíky, také priesvitné. Doktorka ju vyšetrila a predpísala jej Biseptol 2x denne 2 tablety) a Solmucol sáčky. Biseptol brala necelých 6 dní, chcem sa opýtať, či to nie je málo (istá lekárnička mi vravela, že antibiotiká sa majú brať minimálne 7 dní),ale tiež, či podľa Vás boli potrebné, keď doktorka vravela, že dýchanie má čisté, ale že je zahlienená (počúvala ju a pozrela jej do hrdielka). A nemala urobiť aj iné vyšetrenie? Alebo CRP test? Keď som dodatočne čítala o Biseptole na internete, dočítala som sa rôzne negatívne názory na tento liek. Tiež mi jedna známa povedala, že jej dcéra (o pol roka staršia od mojej) mala takisto kašeľ, ale ich doktorka jej urobila ten CRP test a vyšlo, že antibiotika nie sú potrebné a kašeľ jej prešiel aj bez nich. Tak som teraz na pochybách, či som jej Biseptol vôbec mala dávať. Nerada by som, aby brala antibiotiká, keď netreba. Tiež sa chcem opýtať, či nevadí, keď som tabletky popučila na lyžičke a zmiešala s malým množstvom vody, inak by mi to malá nezjedla tie tabletky, ale vraj sa majú prehĺtať celé. Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    To, že ste tablety podali popučené na lyžičke nie je problém.
    K ostatnému sa neviem vyjadriť, dieťa som nevyšetrila. Každý lekár má svoj spôsob práce a podľa toho vyšetruje a predpisuje lieky. Neviem postup vášho lekára zhodnotiť.