Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Co dalej

    , Autor: bejka

    Dobrý deň pani doktorka, mám sedem mesačnú dcéru. Uz papame zeleninu ako sú mrkva, petržlen, karfiol, brokolica, špenát,tekvica,cuketa.pravdaže zjeme aj masovo zeleninové prikrmy.chcem sa spýtať aké ďalšie druhy zeleniny môžem pridať a kedy. A kedy zaviesť strukoviny?a moze už mala v tomto veku mliečne ryzovokukuricne kaše? A biely jogurt kedy možme dať?ďakujem pekne za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Neviem dosť zásadnú informáciu, či je kojená alebo umelo živená. Ale v tomto veku už každé dieťatko má mať bezmliečne príkrmy, bez ohľadu na to, či je kojené alebo nie.
    Ráno má mať mlieko, dopoludnia ovocie / len to, ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu/ na obed mäsosozelninový príkrm - každý deň cca 30 až 50 gramov mäsa/ králičie, teľacie, kuracie, morčacie/, zlenina/ postupne všetky druhy zeleniny, ktoré sa u nás bežne varia, okrem póru, cibule, cesnaku - kaleráb, brokolicu a karfiol nejprv uvarte a pridajte do príkrmy už uvarený. Strukoviny : červenú lúpanú šošovicu odporúčam od desiateho mesiaca. Od ôsmeho mesiaca dvakrát týždenne polovicu vareného žňltka do obedného príkrmu, nevynechávame mäso. Od začiatku by ste mali do hotového obedného príkrmu pridať 3 až 5 kvapiek olivového alebo slnečnicového oleje. Odpoludnia mlieko / od deviateho mesaica jogurt : biely, s probiotickou florou alebo jogurtový dezert od nestlé napríkla. V žiadnom prípade do roka nedávame tvaroh ani pribináčik a podobne. /. Večer mliečnu kašu: buď bezmliečnu zamiešanú do umelého mlieka , formuly / nie do bežného mlieka z potravín!!!!!!/ alebo mliečnu kašu vhodnú pre daný vek rozrobenú s vodu. Malo by to dieťa konzumovať už do konca siedmeho mesiaca, aby sa stretlo s bielkovinou kravského mlieka, ktorá je základom formuly.