Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • veľké bábätko

    , Autor: elak

    Vážená pani doktorka,
    prosím Vás o názor. Máme synčeka (8.9.2015 bude mať 6mesiacov). má 8,5kg výšku ako ročné dieťa, kupujeme mu oblečenie 80-86. Pretáča sa, chytá všetko, vezme si, položí.... ale stále nesedí. pediatrička vraví, že je to ešte skoro, ale všade na mňa mamičky zízajú ako na UFO, lebo ich evidentne menšie detičky už sedia. Malý sa mi zdá nemotornejší, lebo zrejme nezvláda také veľké telíčko. Pediatrička tvrdí, že je to OK. dokedy bude takto enormne rásť? je normálne, že mu kupujem veci ako na ročné dieťa? my s manželom sme nízki.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Každé dieťa je iné, to ste už iste počuli veľa krát. Sedieť naozaj ešte nemusí, mal by sa behom mesiaca začať pretáčať na bruško, mal by si prekladať hračku z rúčky do rúčky.
    Pre zhodnotenie hmotnosti je podstatné ako je dieťa živené: ak je kojený, vôbec by som nič neriešila, je jednoducho tak naprogramovaný, že v tomto veku takto priberá, neskôr sa všetko vyrovná a po jednom roku bude mať hmotnosť rovnakú, ako iné deti v jeho veku. Deti umelo živené bývajú niekedy ťažšie, teraz nie je čas na žiadne diétne opatrenia, myslím, že vaša lekárak má pravdu, že je všetko v poriadku. Veď dieťatko bude ďalej sledované, aj vývoj aj hmotnosť a ak by boli nejaké odchýlky od normy, lekárka to bude iste riešiť. Naozaj, pre okolie je dieťatko, ktoré vyzerá väčšie na svoj veku vždy určitou zvláštnosťou, lebo očakáva aj primeraný psychomotorický vývoj, myslím vzhľadom k hmotnsoti nie veku. Ale to isté zažívame u maličkých detí, mám také vo svojej starostlivosti, ktoré sa správajú aj rozprávajú primerané svojmu veku ale sú malinké, tiež budia pozornosť. Tak to na svete chodí. . Ale tito odchýlky nehovoria nič o zdraví a vývoji dieťaťa. To treba vždy hodnotiť komplexne.