Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • termalna voda

    , Autor: lenkah

    Dobry den p. Dr.,manzel bol s malym. 4 roky v termalnej vode. Vyplasila som sa lebo na vasej poradni som citala ze deti do 6 rokov nemaju ist do termalnej vody. Boli tam 20min. Zistila som ze teplota vody je 36 stupnov a robia tam aj plavecke jasle pre deti od 4 mesiacov. Voda bola mineralna,prirodny pramen. Obavam sa ci mu to nemihlo ublizit. Nebol tam dlho,tak za taky cas mu snad to zlozenie vody neublizilo,nebol stale namoceny,lebo voda bola plytka,aj v nej stal aj sa suchol po suchale a nemala nad 37. To su dovody ktorymi sa ukludnujem. Prosim vas,mam dobry pocit ze mu to nemohlo ublizit. Nebudeme s nim chodit samozrejme do termalnej vody. Manzel nevedel,pytal sa ci moze dieta a ked mu povedali o tych plav.jasliach tak usudil ze moze ist. Nechapem ale ako v mineralnej termalnej vode mozu robit plav.jasle.to nik nekontroluje kde a ako sa plava? Matky ktore nemaju taketo info si myslia ze robia dobre pre deti a mozu im ublizit. Dakujem za nazor. Mam vycitky,ci sme mu neublizili.. Dakujem. Lenka

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Neublížili ste mu, pretože voda mala nižšiu teplotu ako je teplota tela, tak nedošlo k prehriatiu. Minerálna voda má určité zloženie, ktoré má blahodárne účinky a niekedy aj potláča množenie choroboplodných zárodkov. V laždom prípade však jej teplota môže aj podporovať ich rast. preto neodporúčam deťom do troch rokov pobyt v termálnej vode a deťom až do šiestich rokov pobyt v termálnej vode so zvýšenou teplotu ako je teplota tela. Samozrejme v rámci leičebnéh režimu v kúeľoch je situácia iná a pobyt v termálnej vode pod kontrolou lekára, respektíve personálu v rámci liečebnej procedúry je niečo celkom iné. Ak dieťa následne do 24 až 48 hodín po pobyte v termálnej vode neochorelo, tak je všetko v priadku, nie je dôvod na obavy.