Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Premeskanie ockovania

    Dobry den,
    moja dcera bola ockovana hexa vakcinou a Prevenarom v rozmedzi 6 tyzdnov medzi 1. a 2. davkou, ale z roznych dovodov az 14 mesiacov medzi 2. a 3. davkou. Doteraz som bola poucena, ze posunutie ockovania je mozne, hlavne aby vsetky ockovania boli absolvovane. Az pri hladani odpovede na iny problem vo vasej poradni som nahodou zistila, ze druhy interval bol prilis dlhy, uvadzate max. 12 mesiacov. Chcela by som sa opytat, co teda mame urobit? Je dcera chranena, alebo je potrebne dalsie ockovanie a ak ano, tak aj hexa aj pneumokoky? Nie je mozne napr. vysetrenie protilatok, ci je potrebne znovu ockovat? Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Všetky pramene udávajú, že ani pri nedodržaní intervalu nie je potrebné znova začínať očkovanie. Myslím, že nie je potrebné ani robiť protilátky ani podávať ďalšiu dávku prevenaru či hexavakcíny. iste na to boli vážne dôvody, prečo ste neočkovali skôr. Ešte si tento váš konkrétny problém overím doma, pretože pracuje momentálne z cudziny a ak by bolo niečo inak, pripomeniem vám to.