Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Zaspavanie pri kojeni

    Mam 2 mesacnu dcerku, som prvorodicka v 33 rokoch a trapime sa s kojenim od porodnice...velmi som sa tesila na kojenie, neexistuje pre mna nic krajsie...uz hned po porode mi ju museli prilozit, chcela som vyskusat aj "baby crawl", aby sa to rozbehlo, no bolo to len take prilozenie na jeden prsnik a uz mi ju brali prec, co je vsak v nasich podmienkach pochopitelne...zial, cim viac som chcela kojit, tym menej to slo a bola som a stale som cely cas v strese, aby som o mliecko neprisla, je to dost o psychike...najprv mi v porodnici povedali, ze nebudem vediet kojit s takymi malymi bradavkami a odporucili mi kupit si klobuciky...to bol prvy najvacsi stres, pretoze som odmietala akekolvek silikonove "stuple", aby sa mala nebodaj nenaucila na imitaciu flase...nikto mi pred porodom nepovedal, ze si treba bradavky aspon mesiac vytahovat, ja som si myslela, ze mam normalne bradavky a dieta si ich sanim vyformuje...avsak kedze na tom v porodnici nastojili, tak sme klobuciky nakoniec kupili v "dmku", kam nas poslali z lekarne, tie vsak mala hned odmietla, strasne rycala, kazde prikladanie bol boj, vobec jej to cez ne neslo, nevedela si uz vobec chytit samotny prsnik, tie klobuciky padali a boli proste hrozne...z youtube viem, ze sa nesmie dieta nutit do sania...mliecko mi nakoniec nabehlo 3 dni po porode, no az odsavackou sme zistili, ze je tam, lebo prsniky som mala naliate...tak som odsavala, max. vsak 20ml z oboch, lebo som nechcela malu pripravit o kolostrum a davala som jej to striekackou...pred porodom som bola na prednaske o kojeni, no tam sa rozpravalo len o pozitivach kojenia, ale nic o tom, ked to nejde, co robit a hlavne, ake je to tazke a co treba pre to vsetko urobit, aby sa to udrzalo...ja som si malu vyziadala hned 8 hodin po porode na izbu, tu noc som vobec nespala, stale som na nu myslela, ci je v poriadku a starala som sa o nu az do odchodu z nemocnice, sice mi riadne opuchli nohy od neustaleho chodenia a neoddychnutia, no mne to nevadilo...teraz vsak si myslim, ze aj to mohlo sposobit nedostatok mliecka, kedze teraz viem, ze pre kojenie treba byt v klude, vela oddychovat, jest a pit, co som vtedy nevedela, mysliac si, ze tvorba mliecka je nieco uplne prirodzene a hlavne, ked moja mamina mala vela mliecka, tak som to dufajuc zdedila po nej...zial,mne mliecko vobec nestrieka, len sa objavi, ked si stlacim prsniky a potom bradavku, ked mala dlho spi a su naliate...malej som v porodnici davala najprv caj striekackou, kym som cakala, ze mi mliecko nabehne, ale ked stale plakala, tak som jej nakoniec dala nutrilon na radu sestier no vzdy len striekackou...striekacky som chcela pouzivat aj doma, no bolo to hrozne pre nas obe, vystriekat 6x10ml stiekaciek, zakazdym ich sterilizovat, mala mi bola cela od mlieka a len plakala, tak sme nakoniec dali flasu,...na druhy den od prepustenia z nemocnice, som si dala predsa len pichnut oxytocin, ktory mi chceli dat este pocas mojho pobytu, no ja som odmietala akekolvek hormony, verila som v silu prirody...verila som, ze mliecko mi bude lepsie tiect, lebo to malo som si odsavala vyse hodinu, ..., vzdy som si pred odsavanim prsniky umyvala teplou vodou a masirovala, no vzdy to slo len po kvapkach...kupila som si vsetky dostupne typy klobucikov a nakoniec sa mala po chvili trapenia chytila na najmensie svajciarske medely, ktore pouzivame dodnes...kedze mala pocas sania vela oddychuje, je to asi tym, ze jej mliecko pomaly tesie a ona sa rychlo unavi a zaspi...teraz si ju stale prikladam predtym, ako jej dame francuzske mliecko vo flasi, lebo nam vobec prve 2 tyzdne nepriberala, ked som ju len "akoze" kojila, lebo potom sme kupili vahu a zistili, ze sice som kojila aj vyse hodiny, ale mala si nevytiahla dost a tak nam doktorka prikazala nasadit lahsie stravitelne francuzske mliecko 6-7x denne, co sa vsak popri mojej snahe kojit, nedari dodrzat a tak ma nasa malicka len necelych 5kg, no podla mna je spokojna, vobec negrcia ani umele ani moje mliecko...v noci nam spi aj 6 a viac hodin, co sa vsak odrazi na zelenej stolici a suchych plienkach...snazime sa ju budit kazde 3 hodiny, aj ked ju kojim, ale nedari sa nam to...v noci si musim mliecko odsat a dat jej to ako prvu flasu hned rano...teraz si dokazem odsat 120-180ml z oboch prsnikov...mala sa mi vsak hned prebudi po kojeni a pyta si dalsie mliecko...mna to velmi mrzi, ze nemam pre nu dost mliecka, no ale ked v noci spi, doobedu len tak pocuckava a k veceru sa z nej stane maly hlados, niet sa co cudovat...jej technika sania je stale ina, akoby sa v nej zdokonalovala, ako je starsia a silnejsia...mam pocit, ze doteraz pila len predne mliecko a k zadnemu sa nedostala, lebo ju sanie cez klobuciky unavil...my tu v lucenci nemame take moznosti si domov zavolat laktacnu poradkynu, tak to skusam takto cez tuto stranku...poradte, co robit v mojom priapade, uz som vyskusala homeopatika, ten cajik hipp mam sice kupeny, ale este som ho nevyskusala, prniky sa mi nalievaju, ked sa najem, tak to uz neriesim...moje rozpravanie je trochu chaoticke, ale len popisuje moju situaciu...takze dobra rada nad zlato, stretli ste sa uz s takymto pripadom? vdaka za odpoved. mirkawaw

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dobry den, pani Mirka, je mi velmi luto, ze nemate v okolo laktacnu poradkynu, ktora by Vam pomohla a poskytla Vam oporu. naozaj ste si presli velkymi trapeniami a niet sa co cudovat, ze ste taka vycerpana a vystresovana. je toho velmi vela, co sa da k Vasemu problemu povedat. Naozaj sa velmi casto stretavam s podobnymi pripadmi a zial musim povedat, ze vsetky vase problemy vznikli nedostatocnou informovanostou zo strany odbornikov. Napriklad, prave na prednaskach o dojceni pred porodom je potrebne vysvetlit aj mozne problemy a ich riesenie. prednaska, ktora hovori len o idealnom stave je nedostatocna. Pani Mirka, na laktacne poradkyne sa da nakontaktovat aj telefonicky. Myslim si, ze by bolo dobre, keby to s Vami niekto prebral aspon po telefone. Skuste si pozriet stranku www.mamila.sk. najdete tam mnozstvo odpovedi na Vase problemy ako aj zoznam laktacnych poradkyn, ktore su pripravene Vam aj telefonicky aspon ako sa da, pomoct. Pokial by ste chceli kontaktovat priamo mna, telefon najdete na stranke www.pronatal.sk . Musim len upozornit, ze pokial sa jedna o konzultaciu presahujucu 10 minut, je spoplatnena. drzim Vam palce a verim, ze sa coskoro Vase problemy pominu. S pozdravom Jana W.